Westerplatte, symbol heroicznej walki i niezłomnego ducha polskiego żołnierza, to miejsce, które od dziesięcioleci wzbudza w Polakach poczucie dumy i szacunku. To właśnie tu, 1 września 1939 roku, rozpoczęła się heroiczna obrona przed niemieckim agresorem, która trwała niecały tydzień, mimo że planowano ją na zaledwie 12 godzin. W szeregach obrońców znalazła się ponad połowa żołnierzy pochodzących z Kielc i dawnych terenów Kielecczyzny, wchodzących w skład 2 Dywizji Piechoty Legionów. Ich odwaga i poświęcenie stanowiły wzór do naśladowania dla żołnierzy walczących w innych częściach Polski.
Dowodzona przez mjr. Henryka Sucharskiego i kpt. Franciszka Dąbrowskiego załoga Westerplatte, składająca się z około 200 żołnierzy, przez siedem dni stawiała heroiczny opór przeważającym siłom niemieckim. Pomimo ciągłych bombardowań, oblężenia i braku wsparcia, obrońcy nie poddali się łatwo. Ich działania miały ogromne znaczenie moralne, podtrzymując ducha walki wśród Polaków i pokazując światu, że Polska nie podda się bez walki.
Westerplatte pozostaje nie tylko miejscem pamięci, ale również symbolem narodowej niezłomności. Jak powiedział kpt. Franciszek Dąbrowski: „To jest święte miejsce. Miejsce zrodzone krwią, naznaczone kalectwem i śmiercią. Powinno pozostać takie jak jest. Żywą lekcją historii”. Delegacja SAN Kielce, oddając hołd bohaterom, przypomniała o tym, jak ważne jest pielęgnowanie pamięci o przeszłości i przekazywanie jej kolejnym pokoleniom.