Galeria zdjęć

Stąd pochodzi mistrz olimpijski. To urokliwa wieś 20 kilometrów od Kielc

2024-11-05 8:40

Wioski takie jak Kołomań w podkieleckiej gminie Zagnańsk mają swój niepowtarzalny urok. Położone w sercu lasu, dają spokój i ciszę, są alternatywą dla tych, pragnących uciec od cywilizacji. Z tej miejscowości pochodzi między innymi rodzina byłego pięściarza, mistrza olimpijskiego!

Podkielecka gmina Zagnańsk ma atrakcyjne położenie, zachęca turystów różnymi atrakcjami. Wiele osób, zwłaszcza o tej porze, przyjeżdża tutaj na grzyby. Najsłynniejszym miejscem do zwiedzania jest legendarny Dąb Bartek, jedno z czterech najstarszych drzew w Polsce (według najnowszych badań liczy około 700 lat). Kilka kilometrów dalej na zachód mieści się kolejna atrakcja - to ruiny zabytkowej Huty "Józef" w Samsonowie. O niej pisaliśmy tutaj: Dawna huta - klimatyczne miejsce 20 kilometrów od Kielc! Lubią je turyści i... nowożeńcy 

Jak dojechać do Kołomani?

Z Kielc do Samsonowa możemy dostać się przez Kostomłoty i Tumlin lub położony nad rzeką Bobrzą Ćmińsk. Najpierw drogą krajową numer 74, potem wojewódzką 750. Jedziemy do Samsonowa Ciągłego i z tej miejscowości skręcamy w lewo, Kołomań znajduje się kilometr dalej. Można tu dostać się również z Zagnańska przez Janaszów i Samsonów, zaś od północy z kierunku Odrowąża i Szałasu. Szczegółowe trasy możecie zobaczyć na mapie poniżej.

Atutem miejscowości, jeśli weźmiemy pod uwagę same aspekty turystyczne, jest z pewnością położenie. Znajduje się blisko lasów, kierując się z Kołomani na północ dojedziemy do Samsonowa-Podlesia, potem Długojowa. Teren ten szczególnie cenią sobie grzybiarze. Jesienią wielu decyduje się przyjechać na zbiory właśnie na ziemię samsonowską.

Są też miejsca pamięci, w rejonie wsi znajdują się groby partyzantów z oddziału "Gryfa" poległych w czasie II wojny światowej. 29 czerwca 1944 roku Niemcy zamordowali tutaj mieszkańców, pomagających naszym żołnierzy. Władze samorządowe i mieszkańcy co roku czczą ich pamięć.

Sołtys: plagą są... dziki

Andrzej Piwoński, sołtys Kołomani informuje, że wieś liczy obecnie nieco ponad czterystu mieszkańców i 119 domostw, choć wiele budynków stoi niestety pustych. Młodzi wyjechali np. do Kielc lub dalej w poszukiwaniu lepszych perspektyw do życia, zostali głównie starsi. Problemów i bolączek też nie brakuje.

- Niestety, boisko piłkarskie, które znajduje się obok dawnej szkoły, zryły dziki. To duża plaga, bo pojawiają się też na okolicznych łąkach, polach. Dopiero za pieniądze z funduszu sołeckiego mamy ogrodzić część obiektu. W planach jest modernizacja drogi, która przebiega przez naszą wieś. W budynku dawnej szkoły spotykamy się na zebraniach wiejskich. Z frekwencją jest różnie, przychodzi kilka czy kilkanaście osób - mówi sołtys Piwoński.

Rodzinne strony mistrza boksu!

Z Kołomani pochodzi rodzina Mariana Kasprzyka, mistrza olimpijskiego w boksie z Tokio w 1964 roku (na zdjęciu poniżej). Tu urodził się ojciec pięściarza, który potem wyemigrował za pracą na Dolny Śląsk. Przyszły czempion ma w tej miejscowości rodzinę, czasem przyjeżdża w odwiedziny, na co dzień mieszka w Bielsku-Białej. Były podopieczny legendarnego Feliksa "Papy" Stamma co roku gości jednak w Kielcach na Targach Branży Bokserskiej lub Forum Boksu Polskiego.

Marian Kasprzyk

i

Autor: Piotr Stańczak Marian Kasprzyk, mistrz olimpijski w boksie z 1964 roku, ma rodzinę w Kołomani w gminie Zagnańsk.

Stąd pochodzi rodzina premiera Tusk!

Ciekawostką jest, że z Kołomani wywodzi się także... żona i teściowa obecnego premiera naszego rządu. Donald Tusk nawiązywał zresztą do tego jesienią 2023 roku, w czasie kampanii wyborczej, kiedy gościł w Skarżysku-Kamiennej.

- Z Zagnańska i okolic pochodzi moja małżonka, teściowie, wujkowie, kuzynostwo, dziadkowie spoczywają na cmentarzu w Tumlinie. Z kolei u stóp Łysicy, w Dębnie urodził się i wychował mój teść, który uczęszczał do szkoły w Bodzentynie - wspominał Tusk.

W pobliżu znany zalew

Kołomań czeka na modernizację drogi i budowę chodnika, dzięki tym inwestycjom bardziej dogodny ma być dojazd do zalewu w Umrze (miejscowość ta sąsiaduje z opisywanym sołectwem). To zbiornik wodny, który latem cieszy się dużym zainteresowaniem wypoczywających, ale jego okolice są też ciekawym miejsce na jesienne czy zimowe spacery. Kąpią się tu morsy z grupy Aktywni Ćmińsk. Gmina Zagnańsk razem z samorządem województwa świętokrzyskiego ma też w planach na kolejne lata budowę ścieżki rowerowej wzdłuż drogi wojewódzkiej z Ćmińska do Zagnańska. To również może zachęcić cyklistów do tego, aby odwiedzić pobliską Kołomań.

QUIZ. Jak dobrze znasz Chęciny w Świętokrzyskiem? Sprawdź swoją wiedzę
Pytanie 1 z 10
W którym powiecie znajduje się obecnie gmina Chęciny?