Kopalnia siarki Osiek w Świętokrzyskiem będzie sprzedana?

i

Autor: Grupa Azoty Siarkopol

Biznes

Kopalnia siarki Osiek w Świętokrzyskiem będzie sprzedana? Grupa Azoty potrzebuje planu naprawczego

2024-05-23 15:37

Kopania siarki Osiek w powiecie staszowskim może pójść pod przysłowiowy młotek. Nie jest wykluczone, że grupa Azoty zdecyduje się na jej sprzedaż.

Serwis Business Insider Polska podaje, że zakład w Osieku, należący do grupy Azoty Siarkopol, jest obecnie jednym z dwóch na świecie, które wydobywają siarkę metodą podziemnego wytopu. Wykorzystywana jest ona w przemyśle nawozowym.

Znana kopalnia siarki

- Złoże siarki „Osiek” zalega po prawej stronie Wisły i stanowi zachodnią cześć kompleksu siarkowego ciągnącego się od Niekrasowa i Osieka poprzez Baranów Sandomierski aż do Skopania. Związane jest ono z mioceńską serią osadów chemicznych, skałami siarkonośnymi jest kompleks skał wapiennych i wapienno-marglistych. W chwili obecnej Kopalnia Siarki Osiek produkuje siarkę płynną i siarkę granulowaną - czytamy na stronie internetowej Grupy Azoty Siarkopol.

Azoty w trudnej sytuacji

Ostatnio doszło do zmian personalnych w grupie Azoty, który zarządza kopalnią. Na czele zarządu stanął nowy prezes Adam Leszkiewicz. Państwowa firma boryka się z problemami, chce wdrożyć w życie plan naprawczy. Nie jest wykluczone, że właśnie sprzedaż zakładu w Osieku, ma być jedną z metod ratunku finansów.

- Sprzedaż kopalni mogłaby pomóc Azotom, ale decyzja musiałaby zapaść szybko. Na razie wciąż jeszcze sytuacja finansowa poszczególnych spółek z udziałem Skarbu Państwa obciąża rząd PiS i to na rachunek poprzedniego rządu spadnie odpowiedzialność za los kopalni — wyjaśnia jeden z rozmówców serwisu Business Insider Polska.

Jaka decyzja zarządu?

- Konieczne jest podejmowanie wszelkich możliwych działań, aby móc mówić o powrocie do stabilnej sytuacji finansowej Siarkopolu i zabezpieczeniu miejsc pracy. Intencją zarządu jest rozwój spółki w kierunkach, które pozwolą wykorzystać potencjał Siarkopolu — podkreśla Monika Darnobyt, rzeczniczka prasowa Azotów, cytowana przez wyżej wymieniony serwis.

Jednym z powodów kryzysu przedsiębiorstwa są ceny siarki, które na światowych rynkach spadają coraz bardziej. Nowe władze Azotów wskazują także, iż nie zastały w spółce kompleksowego planu naprawczego. 

W kopalni Osiek pracuje obecnie około 800 osób, w dużej mierze mieszkańców powiatu staszowskiego i okolic. Jej produkty wykorzystywane są w nie tylko w przemyśle nawozowym, ale również gumowym i oponiarskim. Siarkopol eksportuje je głównie do Maroka w północno-zachodniej Afryce.

Świętokrzyskie. Duże zainteresowanie Targami Dom, Ogród i Ty w Kielcach

QUIZ. Jak dobrze znasz Końskie? Sprawdź co wiesz o historii miasta, znanych osobach i miejscach?

Pytanie 1 z 10
Jak nazywał się biskup krakowski, który w osadzie Końskie wybudował kościół w XIII wieku?