O zniżki w opłatach za śmieci mogą ubiegać się między innymi mieszkający w domach jednorodzinnych, posiadający tak zwane kompostowniki a także właściciele nieruchomości, w których zamieszkują mieszkańcy.
Dla kogo zwolnienie z opłat za śmieci?
Jak informuje serwis interia.pl, właściciele nieruchomości, na których znajdują się domki letniskowe lub działki rekreacyjne - rocznie za każdy domek lub działkę zapłacą 181,90 zł. Z kolei właściciele nieruchomości, których nikt nie zamieszkuje, ale są np. lokalami usługowymi, uiszczą opłaty tylko za pojemniki i ich opróżnianie. Jej wysokość jest zależna od stawek określonych w uchwale rady gminy.
Na terenie niektórych miast oraz gmin można uzyskać zwolnienie z opłat za odpady komunalne w ramach programu osłonowego. Mogą ubiegać się o nie także osoby objęte systemem opieki społecznej, korzystający ze świadczenia pielęgnacyjnego, ci, którzy posiadają niski dochód na osobę oraz nie będący właścicielami nieruchomości lub lokalu mieszkalnego.
Zryczałtowane opłaty za śmieci w 2024 roku
W 2024 roku wysokość opłat ryczałtowych za gospodarowanie opłatami komunalnymi z posesji zamieszkałych i domków letniskowych lub innych nieruchomości pozostaje bez zmian. Wynoszą one:
- 24 złote od osoby – za odpady gromadzone w sposób selektywny
- 22 zł od osoby – w przypadku posiadania przydomowego kompostownika ( ulga przenoszona automatycznie ze złożonej wcześniej deklaracji )
- 206 złotych na rok od domku lub innej nieruchomości wykorzystywanej na cele rekreacyjno-wypoczynkowe.
Ulgi i zwolnienia to jedno, ale trzeba pamiętać, że jeśli właściciel nieruchomości nie wywiązuje się z obowiązku selektywnej zbiórki odpadów, wtedy grożą mu kary finansowe - mowa jest o nawet trzykrotnym zwiększeniu ryczałtowej kwoty.