- Korona Kielce zmierzy się z Legią Warszawa w miejscu, które ma bogatą historię.
- Obiekt przy ul. Ściegiennego to dawny dom Błękitnych Kielce, klubu o milicyjnych korzeniach, który został rozwiązany ćwierć wieku temu.
- W miejscu dzisiejszej Exbud Areny odbywał się m.in. V Zjazd Legionów Polskich, a historia stadionu sięga lat 20. XX wieku.
- Jak te historyczne wydarzenia wpłynęły na tożsamość kieleckiego futbolu?
Obiekt przy ulicy Ściegiennego to nie tylko historia piłki nożnej i sportu w Kielcach, ale też i samego miasta, naoczny dowód, jak zmieniało się ono na przełomie dziesięcioleci, właściwie całych stu lat!
Ćwierć wieku od likwidacji Błękitnych Kielce
Dzisiejsi 30-letni kibice a już tym bardziej ci młodsi nie pamiętają dawnego stadionu Błękitnych Kielce przy ulicy Ściegiennego 8, bądź w swojej pamięci mają tylko pewne przebłyski. Już całe pokolenie wychowało się więc na nowym obiekcie Korony, który zmieniał też swoje nazwy, w zależności od tego, kto był sponsorem tytularnym klubu. Starsi kibice wiedzą, że jeszcze na przełomie XX i XXI wieku Błękitni oraz Korona były odrębnymi klubami. Ćwierć wieku temu ten pierwszy rozwiązano, po gwardyjskiej drużynie (milicyjnej) pozostały jedynie historia i wspomnienia dawnych zawodników, trenerów czy działaczy.
Na wyobraźnię działa dziś mocno fakt, że w miejscu gdzie w niedzielę 27 lipca Korona podejmie krajowego potentata - Legię Warszawa - jeszcze niespełna sto lat temu (dokładnie w 1926 roku) odbył się na przykład V Zjazd Legionów Polskich. Budowa stadionu ruszyła w latach 20., przy ówczesnym Domu Wychowania Fizycznego i Przysposobienia Wojskowego im. marszałka Józefa Piłsudskiego (dziś Wojewódzki Dom Kultury). Przed wybuchem II wojny światowej obiekt był wielokrotnie modernizowany.
Zaczęło się od Partyzanta
W 1945 roku powstał Klub Sportowy Partyzant, miejscowi piłkarze rozpoczęli wtedy rywalizację do wejście do klasy A okręgu kieleckiego. Cztery lata później, w wyniku reorganizacji, występowali już w drugiej lidze, z tym, że już pod nazwą "Gwardia". Po 1956 nazwę zmieniono na Gwardyjski Klub Sportowy "Błękitni" Kielce. Drużyna powróciła do II ligi dopiero w 1977 roku, wówczas było to bezpośrednie zaplecze pierwszej ligi, odpowiedniczki dzisiejszej ekstraklasy.
Ostatnie mecze Błękitni rozegrali w sezonie 1999/2000 w III lidze w grupie południowo–wschodniej. 31 marca 2000 klub został zlikwidowany, dotychczasowi zawodnicy przeszli do drużyny Korony i tak oto powstał nowy klub o nazwie "Kielecki Klub Piłkarski Korona Kielce", który zaczął od rywalizacji na trzecioligowych boiskach.
Źródła: Fotopolska, Wikipedia.
Pierwsze "Dni, których nie znamy"
Stadion już w XXI wieku tracił na znaczeniu, jego stan był coraz gorszy, nie mówiąc nawet o spełnianiu różnych wymogów. Po dawnych meczach (niektórych, najciekawszych nawet z udziałem 20 tysięcy kibiców!), koncertach, festynach, pochodach pozostały jedynie wspomnienia.
Władze Kielc przy staraniach Krzysztofa Klickiego z Kolportera, wówczas sponsora głównego Korony, podjęły decyzję o budowie nowoczesnego obiektu w miejscu, gdzie swój dom przez dziesięciolecia mieli Błękitni. Budowa dzisiejszej Exbud Areny trwała niespełna dwa lata. Nowy stadion oddano do użytku 1 kwietnia 2006 roku, właśnie wtedy kibice na trybunach po raz pierwszy zaśpiewali słynne "Dni, których nie znamy" Marka Grechuty.
20-lecie awansu Korony Kielce do ekstraklasy
Warto dodać, że dziesięć miesięcy wcześniej piłkarze Kolportera Korony awansowali do ówczesnej Orange Ekstraklasy, po raz pierwszy w historii znaleźli się w najwyższej, piłkarskiej klasie rozgrywkowej w Polsce! Trenerem drużyny był wówczas pochodzący ze Śląska Ryszard Wieczorek, zaś wielką gwiazdą i najlepszym strzelcem Grzegorz "Kiełbasa" Piechna. Do czasu oddania do użytku nowego stadionu "złocisto-krwiści" rozgrywali swoje mecze na stadionie przy ulicy Szczepaniaka.
Czytaj również:
Jak dziś prezentuje się Exbud Arena? Zobacz na zdjęciu poniżej.

i