Po tych budowlach rozpoznasz Kielce i Świętokrzyskie! Sprawdź z czego słyną i jaka jest ich historia

2025-07-24 15:35

W województwie świętokrzyskim a także w samych Kielcach nie brakuje atrakcji turystycznych oraz przyrodniczych. W wielu miejscach regionu znajdują się także charakterystyczne budowle i obiekty. Można nazwać je symbolami miasta oraz regionu.

Święty Krzyż

i

Autor: Piotr Stańczak

Spis treści

  1. Święty Krzyż 
  2. Zamek Krzyżtopór w Ujeździe
  3. Zamek Królewski w Chęcinach 
  4. Exbud - Centrum Biznesu w Kielcach 
  5. Targi Kielce 
  6. Amfiteatr na Kadzielni w Kielcach 

Oczami wyobraźni widzisz dany obiekt, budynek, wieżę, siedzibę znanej atrakcji i od razu kojarzy ci się ona z danym miastem, miejscowością. Podróżując do tych miejsc lubisz podziwiać je z trasy bądź szlaku kolejowego. Prezentujemy popularne obiekty, charakterystyczne. 

Święty Krzyż 

Jeden z najstarszych i najważniejszych klasztorów w Polsce, położony na szczycie Łysej Góry (ma wysokość 595 metrów nad poziomem morza). To miejsce przechowywania relikwii Drzewa Krzyża Świętego, od którego zresztą pochodzi nazwa regionu, od 1999 roku także województwa. Imponująca architektura i bogata historia przyciągają pielgrzymów i turystów z różnych części Polski oraz zagranicy. Klasztor był wielokrotnie niszczony i odbudowywany, a jego obecny wygląd to efekt wielu przebudów na przestrzeni wieków. 

Kilkaset metrów od klasztoru znajduje się Wieża Radiowo-Telewizyjnego Centrum Nadawczego "Kielce - Święty Krzyż". Powstała w 1964 roku. ma 154 metry wysokości. Z sygnału radiowego i telewizyjnego na Świętym Krzyżu korzystają odbiorcy z całego województwa świętokrzyskiego oraz części ościennych regionów: lubelskiego, podkarpackiego, łódzkiego, mazowieckiego czy śląskiego. Odbiór stacji radiowych i telewizyjnych jest możliwy w promieniu około 150 kilometrów lub większym. 

Zobacz galerię zdjęć poniżej. 

Zamek Krzyżtopór w Ujeździe

W gminie Iwaniska w powiecie opatowskim znajdziecie ruiny monumentalnego zamku z XVII wieku, który w czasach swojej świetności był jedną z najwspanialszych rezydencji w Polsce. Unikalny układ architektoniczny, z liczbą okien odpowiadającą liczbie dni w roku, sal – liczbie miesięcy, a baszt – liczbie tygodni. Krzyżtopór to perła architektury, która mimo upływu czasu wciąż zachwyca. 

Czytaj również: 

Zamek Królewski w Chęcinach 

jest jednym z najsłynniejszych symboli całego regionu, często wykorzystywanym w materiałach promocyjnych województwa świętokrzyskiego.Bogata historia. Jest ściśle związana z historią Polski. Pełnił on ważne funkcje obronne już w czasach panowania Władysława Łokietka. Był rezydencją królewską i miejscem przechowywania skarbu koronnego. To wszystko sprawia, że jest on ważnym świadkiem historii i przyciąga miłośników historii.

Zamek wznosi się na wzgórzu, oferując panoramiczne widoki na okolicę. To malownicze położenie sprawia, że jest on atrakcyjny wizualnie i stanowi doskonałe tło dla zdjęć i filmów. 

Poniżej galeria zdjęć Zamku Królewskiego w Chęcinach. 

Exbud - Centrum Biznesu w Kielcach 

Pozostajemy przy historii, ale przenosimy się bliżej współczesności i prezentujemy budynek dawnego Exbudu - Centrum Biznesowego, który mieści się przy Alei Solidarności w Kielcach. Charakterystyczny obiekt, pomysłodawcą jego budowy był Witold Zaraska, twórca budowlanej potęgi firmy Exbud od końca lat 70., poprzez 80. aż do początku 90. minionego stulecia.

Potężny obiekt Liczy 21 tysięcy metrów kwadratowych powierzchni. Dziś to siedziba Kieleckiego Centrum Biznesu, mieści się tam najwyżej położona sala do spotkań oraz imprez okolicznościowych. Sala konferencyjna może pomieścić do 250 osób. Możliwy jest wynajem pokoi hotelowych na krótki lub długi termin. 

Targi Kielce 

Słynny w świecie ośrodek wystawienniczy mieści się przy ulicy Zakładowej, charakterystycznym obiektem Targów Kielce jest wieża Sigma, licząca niespełna 50 metrów wysokości. Stanowi ona część Centrum Kongresowego. Z tej wysokości można oglądać różne części Kielc - na początek ulicę Zakładową i południowe rejony miasta czy okolic (Karczówkę, Białogon, Zgórsko). Spoglądając na wschód najbliżej mamy Niewachlów, później Herby, charakterystycznym punktem tego drugiego osiedla jest wieża ciepłownicza. Możemy podziwiać też inne rejony Kielc, a zarazem zapoznać się z układem hal i budynków targowych. 

Widoki z wieży Sigma w Targach Kielce. 

Amfiteatr na Kadzielni w Kielcach 

Widownia na 5,5 tysiąca osób, scena i to wszystko otoczone skałami, w środku słynnego kamieniołomu, dziś rezerwatu. Robi wrażenie prawda? To unikatowe miejsce na skalę Polski. Amfiteatr oddano do użytku w 1971 roku, ostatnią, większą modernizację przeszedł w 2009. Później powiększono trasy turystyczne, dziś Kadzielnię można obejść pieszo, dookoła skał. To zwiększyło atrakcyjność tego miejsca. Kadzielnia to jednak nie tylko amfiteatr, ale również część przyrodniczo-turystyczna, podniebna trasa tyrolka czy jaskinie, które są dostępne dla zwiedzających.

Wejście do amfiteatru znajduje się przy ulicy Legionów 1. 

Zobacz galerię zdjęć poniżej. 

Świętokrzyskie. Noe Park w Skarżysku nową atrakcją turystyczną
Kielce Radio ESKA Google News
Jemy co chcemy
Lody kosmiczne
Co wiesz o Ostrowcu Świętokrzyskim? Niektóre pytania cię zaskoczą!
Pytanie 1 z 10
W którym roku Ostrowiec Świętokrzyski uzyskał prawa miejskie?