Przez co najmniej 3 tygodnie blisko 30-osobowa grupa inspektorów odwiedzi wszystkie osiedla, posesje indywidualne i firmy, aby policzyć i zweryfikować liczbę i rodzaj pojemników na wszystkie 5 frakcji odpadów. Oprócz tego, pojemniki będą dodatkowo znakowane oraz geo-lokalizowane, czyli przypisywanie pojemnika do konkretnego miejsca. Inwentaryzacja będzie odbywała się w dni harmonogramowego odbiorami odpadów. Firma Eneris, która zajmuje się w Kielcach odbiorem śmieci prosi mieszkańców o współpracę.
- Apelujemy do mieszkańców, administratorów i firm o pozostawienie pojemników w dniu, kiedy według harmonogramu ma nastąpić odbiór odpadów. Prosimy o niezabieranie ich, lecz o pozostawienie do końca dnia, tak by inspektorzy mogli dany pojemnik obejrzeć i oznakować – mówi Magdalena Sułek-Domańska, dyrektorka do spraw komunikacji w Enerisie.
Kielce mogą się pochwalić innowacyjnym systemem odbiorem odpadów. Zanim trafią one do śmieciarki są ważone i weryfikowane. Jest to możliwe dzięki specjalnych chipom. Odczytane dane trafiają od razu do ratusza. W ten sposób Urząd Miasta Kielce jest w stanie policzyć rodzaj i ilość produkowanych odpadów.