Uczniowie

i

Autor: Pixabay

Matura to nie wszystko. Udowadnia to Ranking Szkół Zwolnionych z Teorii

2022-05-19 22:00

Świętokrzyskie szkoły dbają o rozwój kompetencji przyszłości. Pracodawcy i edukatorzy wskazują, że matura to nie jedyna droga do sukcesu. 19 maja ogłoszony został Ranking Szkół Zwolnionych z Teorii. Wśród wyróżnionych znajduje się 5 placówek ze świętokrzyskiego, które stawiają na rozwój praktycznych umiejętności niezależnie od wyników matur.

Ranking szkół "Zwolnieni z Teorii", jako jedyny w Polsce klasyfikuje szkoły średnie nie po wynikach matur, lecz po ich zaangażowaniu w przedsięwzięcia kształtujące kompetencje przyszłości. Wyróżnione w nim szkoły aktywnie wspierają swoich uczniów w realizacji własnych projektów społecznych w ramach Olimpiady Zwolnieni z Teorii - mówi Paula Bruszewska, prezes fundacji Zwolnieni z Teorii. - Ranking premiuje te szkoły, które szlifują naukę kompetencji niezbędnych na rynku pracy tj. praca w grupie, zarządzanie sobą w czasie czy efektywna komunikacja - dodaje.

Zwojewództwa świętokrzyskiego aż 5 szkół walczyło o najwyższe noty. Mowa o Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Żeromskiego w Kielcach, Technikum nr 7 w Zespole Szkół Informatycznych im. gen. Józefa Hauke-Bosaka w Kielcach, Technikum nr 1 w Zespole Szkół Zawodowych nr 1 w Kielcach oraz o II Liceum Ogólnokształcące im. Marii Skłodowskiej-Curie w Końskich i Technikum w Zespole Szkół Rolniczych w Cudzynowicach. Ranking wyróżnia te placówki, w których zrealizowany został przynajmniej jeden projekt społeczny młodzieży, a w najlepszych z nich realizowanych jest nawet po kilkadziesiąt.

Mijająca edycja olimpiady w tym roku szkolnym to aż 9 ukończonych projektów społecznych, które przeprowadziło 59 finalistów w regionie. Młodzież z Cudzynowic, Kielc i Końskich realizowała takie inicjatywy jak "Przytulny zakątek", w ramach którego młodzież zajmowała się renowacją miejsca spotkań dla swoich rówieśników, "Senior w Necie" polegający na wsparciu seniorów w korzystaniu z internetu, czy "Zamaluj Granice-Anonimowi Artyści", który ma na celu zachęcanie ludzi do pokazania swoich talentów i przeciwdziałanie hejtowi.

Co więcej o projekcie "Senior w necie" mówią jego autorzy?

Głównym celem naszego projektu jest zachęcenie seniorów do korzystania z komputera z zachowaniem bezpieczeństwa. Chcemy, aby swobodnie mogli korzystać z Internetu, mailować, rozmawiać z bliskimi czy też robić e-zakupy. Nasi beneficjenci są seniorami, którzy uczęszczają do klubu seniora. Problemem wielu starszych osób jest samotność, wielu z nich mieszka w pojedynkę, brakuje im towarzystwa. Dzięki naszemu projektowi, seniorzy nauczą się korzystania z komputera i Internetu, co umożliwi im wirtualne rozmowy ze znajomymi lub rodziną. Kolejną zaletą jest możliwość oglądania filmów, bądź innych filmików na YouTubie, czytanie wiadomości z całego świata, a także robienie zakupów online. Oprócz tego seniorzy mogą „zabijać” nudę, a zarazem realizować swoje hobby grając w szachy, bądź rozwiązując krzyżówki online - mówi jeden z uczniów Technikum nr 7 w Kielcach.

"Zamaluj Granice-Anonimowi Artyści" natomiast to projekt społeczny, który ma na celu zachęcanie ludzi do pokazania swoich talentów i przeciwdziałanie hejtowi. Chcemy wesprzeć wszystkich tych, którzy z obawy przed wyśmianiem czy porażką boją się ujawnić swoje zdolności.

Uważamy, że jest to dość częsty problem, który zauważyliśmy i chcemy mu zapobiec. Nie mówi się o tym zbyt często, lecz większość z nas ma jakiś talent, którego z różnych przyczyn nie pokazuje. Może uważa, że nie jest wystarczająco dobry, lub boi się braku akceptacji (hejtu). Uznaliśmy, że warto wesprzeć takie osoby, bo możemy ujawnić skrywane wielkie talenty lub, kto wie, może nawet i przyszłe gwiazdy. Poprzez spotkania z młodzieżą, i społecznością lokalną, strony internetowe, mass media oraz organizacje konkursów o różnych tematykach mamy zamiar pomóc wybić się anonimowym artystą i walczyć z hejtem - mówią autorzy projektu.

Młodzi ludzie mają niesamowitą moc realizowania innowacyjnych projektów i zmieniania świata. Zwykle wystarczy ich tylko zaprosić do działania i wspierać emocjonalnie w sytuacjach stresujących. Nic nie stoi na przeszkodzie, abyśmy jako nauczyciele wspierali i pomagali im rozwiązywać trudności. Warto obok propozycji udziału w olimpiadzie przedmiotowej, zainteresować możliwością zdobycia kompetencji miękkich. Udział w olimpiadzie projektów społecznych jest na to doskonałym sposobem — mówi Urszula Deszcz, nauczycielka z Grupy Nauczyciele Zwolnieni z Teorii.

Fundacja Zwolnieni z Teorii, co roku opracowuje Ranking, aby uhonorować zasługi szkół, które zauważają wartość w pozyskiwaniu praktycznych umiejętności obok wiedzy z podręczników. Ranking Szkół Zwolnieni z Teorii obejmuje aż 371 szkół z całej Polski. Wyniki Rankingu będą dostępne na stronie www.ranking.zwolnienizteorii.pl w dniu 19 maja br. Ranking powstaje od ośmiu lat.

Bydgoskie Klasyki Nocą. Perełki motoryzacji zachwyciły bydgoszczan

Jak wiele niewidzialnej pracy wykonujesz w waszym domu?

Pytanie 1 z 13
Jeśli Ty nie zauważysz, że podłoga jest brudna, a w koszu na pranie jest pełno ubrań, nikt inny nie zauważy.