Decyzja o odwołaniu tegorocznej kwesty przez organizatorów, Stowarzyszenia Ochrony Dziedzictwa Narodowego, jest podyktowana troską o zdrowie zarówno kwestujących, jak i osób wrzucających datki do puszek. Jednak Miasto, które od lat wspierało kwestę, także w tym roku nie będzie inaczej.
- Wysokość dotacji zawsze wynosiła równo tyle, ile pieniędzy udało zebrać się wolontariuszom. Teraz, bez tradycyjnej kwesty, raczej nie uda się powtórzyć wyniku z poprzednich lat. Dlatego podjęliśmy decyzję, że wkład miasta będzie taki sam, jak w 2019 roku, czyli będzie wynosił 51 tysięcy złotych. Jestem przekonany, że będą to dobrze wykorzystane środki - mówi Bogdan Wenta, prezydent Kielc.
Co roku, dzięki wsparciu osób odwiedzających mogiły swoich bliskich, na renowację zabytkowych nagrobków pozyskiwano kilkadziesiąt tysięcy złotych. W sumie zebrano już ponad milion złotych. Dzięki temu, do tej pory udało się odrestaurować ponad 400 cennych i zabytkowych nagrobków, wykonanych z różnego rodzaju kamienia, a także z żeliwa.
Dlatego, jeśli ktoś w tym roku chciałby przyłączyć się do akcji ratowania zabytkowych nagrobków na kieleckich nekropoliach, może to zrobić bez wychodzenia z domu. Zbiórkę można wesprzeć wpłacając dobrowolne datki na konto Stowarzyszenia Ochrony Dziedzictwa Narodowego. Datki na rzecz ratowania kieleckich, zabytkowych nagrobków można również wpłacać na portalu zrzutka.pl. do 8 listopada.