Mieszkaniec Opatowa znalazł niezwykłą, złotą monetę! Pochodzi z czasów celtyckich

i

Autor: Facebook/Stowarzyszenie Wspólne Dziedzictwo Taką monetę, pamiątkę po Celtach, odnalazł mieszkaniec Opatowa Kamil Bilski.

Niesamowite!

Mieszkaniec Opatowa znalazł niezwykłą, złotą monetę! Pochodzi z czasów celtyckich. To unikatowe odkrycie

2024-03-21 7:49

Niezwykłego odkrycia dokonał Kamil Bilski ze Stowarzyszenia "Wspólne Dziedzictwo" z Opatowa. Jest nim złota moneta, która pochodzi sprzed dwóch tysięcy lat, z czasów celtyckich.

Unikatowym znaleziskiem jest stater celtycki typu krakowskiego, wzorowany na staterach greckich - poinformował serwis rmf24.pl. Kamil Bilski odnalazł monetę na terenie gminy Wojciechowice w powiecie opatowskim.

Trzeci taki egzemplarz na świecie

- Tuż po znalezieniu czułem wielkie szczęście, a później, gdy dotarło do mnie, jaką wagę ma to znalezisko - głębokie wzruszenie. Dzisiaj, z dużą pokorą dziękuję Światu za dostąpienie tego zaszczytu. Ten konkretny typ celtyckiego statera jest trzecim znanym egzemplarzem na Świecie... Zapewne wartość materialną ma dużą, ale jest ona NICZYM przy wartości naukowej, historycznej i kulturowej, które niesie w sobie ta moneta - napisał Kamil Bilski na facebookowym profilu Stowarzyszenia "Wspólne Dziedzictwo".

Szczęśliwy odkrywca dziękuje wszystkim, którzy wspierali jego inicjatywę, szczególnie Markowi Florkowi, naukowcowi z sandomierskiej delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków, za okazane zaufanie.

Pamiątka po Celtach

Jak czytamy na stronie "Wspólnego Dziedzictwa", złoty, celtycki stater typu Kryspinów, jest monetą niezwykle rzadką - ta odmiana znana była do tej pory w dosłownie paru egzemplarzach na świecie. Moneta pochodzi z I wieku przed naszą erą. Ma średnicę 16,5 milimetrów, grubość 2 mm, a waży 6,29 grama. To pamiątka po Celtach, którzy osiedlili się nad Sanem oraz w rejonie Krakowa i tu również emitowali własne monety, niemniej jednak należały one do rzadkości. 

Co kryje ziemia świętokrzyska?

- Nie są to zresztą jedyne zabytki związane z kulturą celtycką odkryte na tych terenach. W Dwikozach (pow. sandomierski) jeszcze przed II wojną światową, odkryto charakterystyczny dla Celtów żelazny naszyjnik "koroniasty" (przypominający koronę), w Kamieniu Łukawskim fragmenty celtyckich naczyń toczonych, zaś w Kornacicach koło Opatowa żelazną zapinkę (fibulę) - przypominał profesor Marek Florek z Urzędu Ochrony Zabytków w Sandomierzu, cytowany przez RMF.

Unikatowa moneta trafiła właśnie do tej instytucji.

QUIZ. Jak dobrze znasz Chęciny w Świętokrzyskiem? Sprawdź swoją wiedzę

Pytanie 1 z 10
W którym powiecie znajduje się obecnie gmina Chęciny?
Świętokrzyskie. Jaskinia Raj w gminie Chęciny zaprasza turystów