Rozbudowa szpitala przy ulicy Wojska Polskiego rozpoczęła się pod koniec 2017 roku. Wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Błażej Poboży zapewnił, że dokończenie lecznicy było jednym z priorytetów resortu jeszcze zanim wybuchła pandemia.
Prace w najbliższych miesiącach mają przyspieszyć, a na budowę zostaną przeznaczone dodatkowe środki. Podsekretarz stanu w MSWiA wystąpił do Prezesa Rady Ministrów z wnioskiem o uruchomienie z rezerwy „covidowej” kwoty 21,7 mln zł i fundusze te zostały przyznane.
Polecany artykuł:
- Te pieniądze jeszcze w tym roku pozwolą na dokończenie w trybie ekspresowym prac przy budowie i wyposażeniu nowego bloku operacyjnego wraz z oddziałami szpitala MSWiA w Kielcach – dodał wiceminister Błażej Poboży.
Jak podkreślił, inwestycja ma kluczowe znaczenie z punktu widzenia pacjentów z województwa świętokrzyskiego, ponieważ zapewni im dostęp do wysokospecjalistycznych świadczeń medycznych, zwłaszcza w czasie pandemii.
- Mając na uwadze obecną, trudną i dynamicznie rozwijającą się sytuację związaną z epidemią koronawirusa, uruchomienie kolejnego podmiotu leczniczego przeznaczonego do walki z COVID-19 będzie niezmiernie korzystne dla pacjentów z całego regionu – powiedział wiceminister Poboży.
Jak zauważył, szpital MSWiA w Kielcach już wiosną 2020 r. deklarował, że w perspektywie kilku kolejnych miesięcy będzie gotowy do uruchomienia placówki jednoimiennej dla pacjentów chorujących w wyniku zakażenia koronawirusem.
Po zakończeniu prac budowlanych oraz wyposażeniu nowego budynku w niezbędny sprzęt i aparaturę medyczną, nastąpi uruchomienie nowej części szpitala z możliwością pilnego przyjęcia pacjentów z koronawirusem. W połowie stycznia 2021 r. do dyspozycji pacjentów chorych na COVID-19 zostanie przeznaczonych 130 łóżek, z czego 10 procent stanowić będą miejsca do intensywnej terapii.
Zgodnie z planem, w nowym budynku szpitala MSWiA w Kielcach przy ul. Wojska Polskiego docelowo znajdą się: szpitalny oddział ratunkowy (SOR), blok operacyjny; oddziały: intensywnej terapii, wewnętrzny, chirurgiczny, ortopedyczny, chirurgii twarzowo-szczękowej, urologii; centralna sterylizatornia, apteka. Dostępna będzie pełna diagnostyka obrazowa i laboratoryjna.