Jak informuje serwis internetowy finanse.wp.pl, wnioski o dofinansowanie ogródków mogą składać stowarzyszenia Rodzinne Ogrody Działkowe. Dokument musi zawierać podstawowe dane wnioskodawcy, szacunki dotyczące kosztów i cel, na który zostaną wydane pieniądze. Inwestycja musi zostać ukończona i rozliczona w ciągu jednego roku.
Z pieniędzy samorządów miejskich czy wojewódzkich korzystają działkowicze z różnych części kraju. Na przykład po wsparcie samorządu województwa wielkopolskiego do tej pory sięgnęło około trzysta ogrodów, zaś pula pieniędzy na ten cel wyniosła 8,5 miliona złotych. W Warszawie dofinansowanie ma uzyskać 26 stołecznych ogrodów (tu wyniesie ono po pół miliona złotych z samorządu Mazowsza oraz Miasta Stołecznego Warszawy). Z kolei na przykład na wsparcie działkowiczów na Śląsku tamtejszy samorząd wojewódzki od 2021 roku przeznaczył już około sześciu milionów złotych, pula na ten rok wynosi dwa miliony.
W miarę możliwości pomagają także mniejsze miasta wojewódzkie. Przykładowo w Kielcach, w 2023 roku na wsparcie inwestycji Rodzinnych Ogrodów Działkowych, samorząd miejski przeznaczył 200 tysięcy złotych.
Pieniądze z samorządowych dotacji przeznaczane były do tej pory najczęściej na modernizacje czy budowy ogrodzeń, alejek, instalacji i urządzeń ujęć wody, monitoring lub inne bieżące potrzeby.