Majonez Kielecki to druga, najbardziej popularna i ceniona marka majonezowa w Polsce. Mało osób jednak wie, że jego starszą siostrą, która leżała u podstaw sukcesu nie tylko majonezu, ale i wszystkich produktów spożywczych WSP „Społem” jest Musztarda Kielecka. Jej produkcję rozpoczęto w latach 30. XX wieku.
Gałczyński też zachwalał Społem Kielce
Dziś dostarcza swoje produkty do kilkunastu krajów na trzech kontynentach, stale podnosząc standardy produkcyjne czy implementując nowe rozwiązania technologiczne. Jak to osiągnięto?
- W pionierskich latach II RP, w całej Polsce głoszono, że w Kielcach dokonał się gospodarczy cud. By móc naocznie przekonać się o tym fakcie, organizowano wycieczki dla rolników, studentów, młodzieży szkolnej, nauczycieli, literatów, działaczy gospodarczych i spółdzielców. W pamiątkowej księdze zachowały się do dzisiaj liczne wpisy wybitnych przedstawicieli życia kulturalnego i artystycznego. Wśród wielu aforyzmów wyróżnić warto wpis poety Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego: „Aby uniknąć wszelkich rozbiorów radzę sięgać do Społem wzorów”. Gałczyński, będąc pod wielkim wrażeniem pobytu w zakładach, napisał również wiersz z tej okazji - czytamy w wydanym na okazję 100-lecia Społem albumie.
Musztarda Kielecka ważnym składnikiem
Po II wojnie światowej rynek weryfikował potencjał produktów i firma zmuszona była zamknąć wybrane linie na rzecz rozwoju innych kategorii. Z biegiem lat polskie stoły szturmem zdobył Majonez Kielecki (będąc pierwszym w Polsce tego typem wyrobem). Jego sercem i ważnym składnikiem jest właśnie musztarda, która odpowiada za lubiany przez Polaków wyrazisty smak. Z czasem w ofercie pojawiły się też Sosy Kieleckie oraz Snack – Przysmak Świętokrzyski.
Musztarda Kielecka w 10-kilogramowej puszce!
Rozwój musztardy, jako czołowego produktu wytwórni, bardzo wyraźnie widać w firmowej wzorcowni. Co ciekawe, w latach 50. XX wieku sprzedawano także Musztardę Kielecką w 10-kilogramowej puszcze, a w latach 90. jej etykietę projektowała renomowana firma z… Dani – był to odważny krok w stronę nowoczesnego podejścia do opakowań. Z biegiem lat rozwinięto ofertę.
Rodzaje Musztardy Kieleckiej
Oprócz najchętniej wypieranej Stołowej, klienci mogli spróbować innowacyjnej Szabasowej czy też Starofrancuskiej lub Grillowej. Dziś w ofercie dostępnych jest sześć wersji, oprócz klasycznej Delikatesowej, są także:
- Sarepska
- Kremska
- Chrzanowa
- Ostra
- Czeska
Kielecka do grilla, kiełbasek, mięs
Musztardy Kieleckie produkowane są na bazie kilku odmian gorczycy, octu, cukru, przypraw i ewentualnych dodatków. Stanowią niezastąpiony dodatek do grilla, kiełbasek, mięs. Producent z Kielc nie stosuje żadnych wzmacniaczy smaku czy konserwantów zgodnie z trendem clean label. Dzięki temu Musztarda Delikatesowa otrzymała prestiżowy znak „Jakość Tradycja” przyznany w 2011 przez Polską Izbę Produktu Regionalnego i Lokalnego.
Ministerstwo Rolnictwa zaznacza: - W systemie tym uczestniczą jedynie produkty charakteryzujące się tradycyjnym składem lub tradycyjnym sposobem wytwarzania, szczególną jakością wynikającą z ich tradycyjnego charakteru lub wyrażającą ich tradycyjny charakter.
Musztarda Kielecka i... Gibraltar
Obecna produkcja wszystkich musztard w WSP SPOŁEM osiąga bardzo dobry wynik. Można ją porównać do ponad 100 największych zwierząt lądowych. Aby przybliżyć bardziej ten wynik, gdyby położyć słoiczki Musztardy Kieleckiej obok siebie to ich długość byłaby ponad 3-krotnie większa od długości cieśniny Gibraltarskiej, która łączy Ocean Atlantycki z Morzem Śródziemnym.
Czytaj również:
- Snack - Przysmak Świętokrzyski to słynny produkt i eksportowy hit z Kielc. Jaka jest jego historia? Galeria zdjęć
- Majonez Kielecki, słynny produkt, otrzymał medal za swój najnowszy produkt. Łączy smaki polskie i... latynoskie