Galeria zdjęć

Muzeum w Świętokrzyskiem wśród wyjątkowych na świecie! Tu zaliczysz podróż w czasie

2024-11-07 16:55

Muzeum imienia Przypkowskich w Jędrzejowie, na południu województwa świętokrzyskiego, to niezwykłe miejsce. Znajdziemy tam zegary z różnych epok, w sumie w zbiorach są tysiące eksponatów i różnych obiektów! Jeśli chodzi o zegary - to największa taka instytucja w Polsce i jedna z największych na świecie!

Spis treści

  1. Rodzinna tradycja Przypkowskich
  2. Eksponaty w muzeum w Jędrzejowie
  3. Najstarsze zegary w Jędrzejowie
  4. Od pieca chlebowego do słowników
  5. Ceny biletów do Muzeum Przypkowskich

Muzeum imienia Przypkowskich mieści się przy Placu Tadeusza Kościuszki 7-8, w samym centrum Jędrzejowa (w rynku). Prezentuje głównie zegary słoneczne oraz przyrządy astronomiczne, ale także inne eksponaty.

Rodzinna tradycja Przypkowskich

Powstało w 1962 roku, na ekspozycję trafiły zbiory, które zgromadził znany jędrzejowski lekarz Feliks Przypkowski. Już pod koniec XIX wieku zaczął on gromadzić w kolekcji różne zegary słoneczne a także fachową literaturę. Powiększył ją jeszcze syn medyka Tadeusz Przypkowski, który był historykiem i fotografikiem. Rodzinne zbiory można było oglądać od 1909 roku, później ich posiadacze przekazali eksponaty dla państwa. Na przełomie dziesięcioleci dyrektorami byli natomiast przedstawiciele kolejnych pokoleń rodziny Przypkowskich.

Eksponaty w muzeum w Jędrzejowie

Co możemy zobaczyć tam obecnie? Są to:

  • pamiątki po założycielach Muzeum – rodzinie Przypkowskich, goście zwiedzają mieszkanie doktora Feliksa, mieszczące się w zabytkowej kamienicy,
  • dokumentacja dotycząca Kapituły Orderu Białego Kruka,
  • judaika, 
  • materiały legionowe oraz pamiątki związane z Józefem Piłsudskim,
  • fotografie, szczególnie te przedstawiające Jędrzejów na początku XX wieku,
  • zbiory filokartystyczne (pocztówki),
  • umeblowanie wnętrz z przełomu XVIII i XIX wieku, w tym zespół rokokowych kurdybanów.
  • dawne aparaty i sprzęt fotograficzny.

Źródło: muzeum.jedrzejow.pl.

Jak dojechać do Muzeum Przypkowskich? Sprawdź na mapie poniżej.

- W ciągu roku odwiedza na średnio około 15-16 tysięcy osób z różnych części Polski ale także innych państw, między innymi z Niemiec, Francji, Czech. Jesteśmy największym muzeum zegarów w naszym kraju oraz jednym z największych w Europie i na świecie - informuje w rozmowie z serwisem kielce.eska.pl doktor Rafał Zaczkowski, zastępca dyrektora do spraw naukowo-technicznych.

Szefem muzeum jest aktualnie Jan Przypkowski.

Najstarsze zegary w Jędrzejowie

Z ciekawych eksponatów, jeśli chodzi o zegary warto wymienić:

  • Zegarki damskie - pektoraliki z XVII wieku
  • Zegar słoneczny Erasma Hamermella z XVI wieku 
  • Zegar gwiazdowy Piotra Apiamusa z 1524 roku 
  • Zegar z lornetką Antoine'a Chevaliera z pierwszej połowy XIX wieku 
  • Klepsydrę wodną, XVII-wieczną, pochodzącą z Włoch.

Od pieca chlebowego do słowników

W muzealnym dziale gastronomii można zobaczyć między innymi dawną kuchnię z białym kredensem i piecem chlebowym, natomiast w zabytkowych piwnicach znajdziemy rondle, patelnie, kotły do gotowania, samowary czy inne przedmioty, które wykorzystywano do gotowania i pracy w kuchni na przykład sto lat temu.

Rozwinięte są także dział grafiki oraz biblioteka, gdzie znajdują się choćby stare dokumenty, zbiory kartograficzne, starodruki, słowniki, encyklopedie czy jeszcze inne publikacje.

- W bibliotece znajduje się również kilka inkunabułów, z których najstarsze pochodzą z 1489 roku. W śród nich na szczególna uwagę zasługuje słynna historia świata Hartmana Schedla „Liber chronicarum”. Jest ona swoistą encyklopedią średniowieczną, zawiera dzieje stworzenia świata i wiedze dotyczącą krajów współczesnych pisarzowi, bogato ilustrowana drzeworytami wydana w Norymberdze w 1493 roku. w znanej europejskiej oficynie Antoniusa Kobergera - czytamy w opisie na stronie internetowej jędrzejowskiej instytucji.

Muzeum Zegarów w Jędrzejowie

i

Autor: Muzeum im. Przypkowskich w Jędrzejowie Zegar słoneczny z Persji z XVIII wieku, jeden z eksponatów Muzeum im. Przypkowskich w Jędrzejowie.

Ceny biletów do Muzeum Przypkowskich

Muzeum w sezonie letnim (15 kwietnia - 31 października) czynne jest od wtorku do niedzieli w godzinach w godzinach 8–15 (ostatnie wejście o piętnastej). Z kolei w zimowych (1 listopada - 31 marca) można je zwiedzać w te same dni, z tym, że w godzinach od wtorku do niedzieli od 8 do 16 (ostatnie wejście o szesnastej). Cennik biletów:

  • Normalny 22 złote
  • Ulgowy 18 zł
  • Rodzinny (max 2 osoby dorosłe i nielimitowana ilość swoich dzieci ) 70 zł
  • Zwiedzanie jednej wystawy z prelekcją 10 zł
  • Zwiedzanie tematyczne części ekspozycji stałych z prelekcją 10 zł
  • Dzieci do lat 7 wstęp bezpłatny.

Muzeum mieści się w dwóch sąsiadujących ze sobą budynkach - byłej aptece klasztornej i domu farmaceutów, który nabyli oraz przebudowali Przypkowscy.

Kielce Radio ESKA Google News
Autor:

QUIZ. Jak dobrze znasz Chęciny w Świętokrzyskiem? Sprawdź swoją wiedzę

Pytanie 1 z 10
W którym powiecie znajduje się obecnie gmina Chęciny?