W ramach tego projektu zrealizowany został szereg działań, które miały na celu wprowadzenie oferty edukacyjnej skierowanej do osób z dysfunkcjami wzroku. I tak m.in. w Parku Etnograficznym w Tokarni powstała specjalna ścieżka zwiedzania.
- Ta ścieżka obejmuje trzy sektory, tzw. koronę skansenu, czyli sektor małomiasteczkowy, wyżynny i dworsko-folwarczny. Trasa przewiduje około dwugodzinne zwiedzanie – zaznacza Monika Poszalska z Muzeum Wsi Kieleckiej.
W skansenie pojawiły się też dwa rodzaje tyfloprzewodników. – Pełny przewodnik został stworzony z myślą o turystach indywidualnych. Znajdują się w nim tyflografiki, przedstawiające wybrane obiekty architektury, wzbogacone o przedstawienie układu pomieszczeń, wraz z krótkimi informacjami zapisanymi alfabetem Braille’a. Wersja skrócona przewodnika została natomiast przygotowana z myślą o grupach – mówi Monika Poszalska.
Muzealnicy przygotowali także nowe warsztaty i lekcje muzealne, m.in. o wypieku chleba czy budowie wiejskich chałup. Cały projekt zrealizowano przy wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.