Z danych epidemiologicznych wynika, że na zaćmę w województwie świętokrzyskim zapada rocznie około 29.5 tys. osób. Jednocześnie liczna zabiegów usunięcia zaćmy jest dużo niższa niż liczba zachorowań. Jednym z powodów jest pandemia, które negatywnie wpłynęła na liczbę przeprowadzonych operacji.
Dane na niskim poziomie
6 891 tyle zabiegów usunięcia zaćmy odbyło się w minionym roku. A to prawie o 43% mniej niż w 2019 roku (12 020). Natomiast z danym z pierwszej połowy 2021 roku wynika, że liczba operacji utrzymuje się na podobnie niskim poziomie. Z danych NFZ wynika że od stycznia do czerwca 2021 w województwie świętokrzyskim wykonano 3 584 zabiegów usunięcia zaćmy.
Skąd spadek?
Powodem spadku zabiegów jest to, że pacjenci z zaćmą albo wypadli z kolejki, bo nie zgłosili się na zabieg w wyznaczonym terminie i nie ustalili nowego terminu, albo zostali zdiagnozowani, jednak zrezygnowali z powodu COVID-19. Ale niestety spora grupa osób nie została zdiagnozowana z powodu problemów z dostępem do lekarza pierwszego kontaktu, a bez skierowania nie można zapisać się na wizytę w poradni okulistycznej. Sytuację pogarszają również długie kolejki do poradni okulistycznych.
Odwlekanie wykonania zabiegu prowadzi do dalszego rozwoju choroby, pogorszenia się wzroku, a nawet jego całkowitej utraty. Eksperci ostrzegają, że zaćma w zaawansowanym stadium rozwoju jest trudniejsza w leczeniu i wiąże się z większym ryzykiem powikłań. Dlatego warto jak najszybciej rozpocząć proces diagnostyki i leczenia.
- Seniorzy skarżący się na pogarszający się wzrok i widzenie przez „zamgloną szybę” zwykle mówią o tym schorzeniu jako następstwie starzenia się. Choć zaćma w dużej mierze dotyczy osób starszych, to jest w pełni wyleczalna i pozwala wrócić do lepszego widzenia. Operacja jest zabiegiem relatywnie bezpiecznym, a pacjenci lepszą ostrością wzroku cieszą się już po kilku dniach od zabiegu. Dlatego tak ważna jest diagnostyka i leczenie – nie powinno się go odkładać, szczególnie w sytuacji, w której na zabig eliminujący zaćmę nie czeka się obecnie długo – mówi dr Michał Biskup, Kierownik Kliniki Okulistyki, Wojewódzki Szpital Zespolony w Kielcach.
Zaćma może dotyczyć również młodych osób
- Zaćma w większość jest tak zwaną zaćmą starczą, czyli związaną z wiekiem, ale oczywiście zdarzają się inne postacie zaćmy. Zaćmy młodzieńcze są to oczywiście zaćmy bardzo rzadkie. Ale u pacjentów z cukrzycą, cukrzyca niejednokrotnie jest tym wyzwolicielem zaćmy, i która dynamizuje ten proces - dodaje dr Michał Biskup.
Krótkie kolejki
Kolejki do zabiegu usunięcia zaćmy w większości ośrodków nie są długie. W Klinice Okulistyki Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach wynoszą około 7 tygodni.
Terminy i placówki, które oferują leczenie zaćmy „na NFZ” można sprawdzić na stronie terminyleczenia.nfz.gov.pl - w polu „świadczenie” w wyszukiwarce należy wybrać „Zabiegi w zakresie soczewki (zaćma) a następnie wybrać województwo i miasto. W tej samej wyszukiwarce, wybierając świadczenie „poradnia okulistyczna”, można też sprawdzić listę poradni okulistycznych z kontraktem z NFZ w danym mieście.
"Mamy oko na zaćmę"
Ruszyła ogólnopolska kampania edukacyjna "Mamy oko na zaćmę". W jej ramach organizowane się bezpłatne badania wzroku, w tym również w Kielcach.
Bezpłatne badania wzroku pod kątem zaćmy będzie można wykonać jutro w siedzibie Polskiego Związku Niewidomych, przy ul. Czerwonego Krzyża 3 w Kielcach od 10 do 18. Liczba miejsc jest ograniczona.