Nadzwyczajna sesja Rady Miasta Kielce. Tematem zmiany w radzie nadzorczej Korony Kielce

i

Autor: Piotr Stańczak

Z miasta

Nadzwyczajna sesja Rady Miasta Kielce. Tematem były zmiany w radzie nadzorczej Korony Kielce. Zapis transmisji

2024-02-29 13:40

W czwartek 29 lutego odbyła się nadzwyczajna sesja Rady Miasta Kielce. Radni przyjęli rezolucję w sprawie zaprzestania zmian personalnych w sportowej spółce akcyjnej Korona Kielce do końca tej kadencji samorządu.

Temat od tygodnia wywołuje prawdziwą burzę. Przypomnijmy, 22 lutego Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy odwołało Piotra Dulnika z funkcji przewodniczącego rady nadzorczej Korony Kielce. Zaproponowano mu, aby pozostał członkiem tego gremium, ale zrezygnował. Nowym szefem rady nadzorczej został radca prawny Wojciech Chłopek. Ten podczas konferencji prasowej zaznaczał, że nie zamierza pozbawiać prezesa klubu Łukasza Jabłońskiego wpływu na Koronę i zwalniać go ze stanowiska. Zadeklarował chęć współpracy z prezesem, Piotrem Dulnikiem oraz kibicami, ale nie uspokoiło to nastrojów wokół tej sprawy.

Lawina krytyki pod adresem Bogdana Wenty

Rozpętała się prawdziwa burza. Lawina krytyki posypała się na prezydenta Kielc Bogdana Wentę, większość samorządowców, kibiców i sympatyków Korony właśnie jego obwinia o zmiany w radzie nadzorczej. Apelują o zaprzestanie zmian personalnych do końca obecnej kadencji samorządu (upływa 30 kwietnia).

Podczas ostatniego meczu Korony z Legią Warszawa na Suzuki Arenie kibice wywiesili na stadionie przy ulicy Ściegiennego transparent o treści: "Prezesie Dulnik, dziękujemy! Kielce przepraszają za Wentę! Murem za prezesem Jabłońskim! Wenta won".

"Koroniarze" podziękowali natomiast Piotrowi Dulnikowi za dotychczasową pracę na rzecz Korony. Spotkał on się z wyrazami uznania i sympatii ze strony kibiców, piłkarzy, trenerów i władz klubu.

Czytaj również:

Rezolucja Rady Miejskiej

Tematem kontrowersyjnych zmian w radzie nadzorczej Korony zajęli się radni miejscy. Nadzwyczajna sesja odbyła się w czwartek 29 lutego w sali konferencyjnej Urzędu Miasta w Rynku. Przedmiotem obrad było "Podjęcie rezolucji w sprawie zaprzestania dokonywania zmian personalnych w Korona Kielce S.A. do zakończenia trwającej kadencji samorządu" w sprawie.

Poniżej znajdziecie link do zapisu transmisji z obrad.

Nadzwyczajna Sesja Rady Miasta Kielce - 28 lutego 2024

O tym, co działo się podczas czwartkowych obrad, informujemy poniżej.

Świętokrzyskie. Kibice Korony Kielce na meczu z Legią Warszawa w PKO BP Ekstraklasie

Na sesji nie pojawili się członkowie klubu radnych Koalicji Obywatelskiej.

- Jako radni Klubu Radnych Koalicja Obywatelska wyrażamy stanowczy sprzeciw wobec wciągania klubu piłkarskiego Korona Kielce w bieżącą rozgrywkę polityczną, jaka ma miejsce w związku ze zbliżającymi się wyborami samorządowymi, oraz wykorzystywania klubu o ponad 50-letniej tradycji i dużych zasługach dla miasta dla realizacji partykularnych interesów politycznych. Uważamy, iż zwołanie nadzwyczajnej sesji Rady Miasta Kielce w dniu 29 lutego 2024 r. stanowi element gry politycznej rywalizujących i zabiegających o głosy wyborców polityków, a nie realnej troski o dobro i przyszłość klubu Korona Kielce - brzmiał fragment oświadczenia klubu radnych Koalicji Obywatelskiej, które przedstawił nam jego przewodniczący Michał Braun. 

Przebieg nadzwyczajnej sesji

Z powodu braku uzyskania quorum w radzie, sesja rozpoczęła się z 40-minutowym opóźnieniem. Marcin Stępniewski z klubu radnych Prawa i Sprawiedliwości przedstawił treść rezolucji w sprawie zaprzestania zmian w Koronie Kielce do zakończenia obecnej kadencji.

- My, radni miasta Kielce, zwracamy się w imieniu mieszkańców, którzy powierzyli nam mandat do reprezentowania ich interesów, do Prezydenta Miasta Kielce, Bogdana Wenty, o zaprzestanie dokonywania zmian personalnych w Korona Kielce S.A. do zakończenia trwającej kadencji samorządu terytorialnego. Tak impulsywne i nieoczekiwane działania, jak wymiana prawie całej rady nadzorczej Korona Kielce S.A., a także planowane zmiany osobowe w zarządzie spółki, mogą prowadzić do destabilizacji w działalności spółki, wszechobecnego chaosu czy fali kolejnych odejść z klubu osób odpowiedzialnych za marketing, administrację, sport, czy finalnie nawet sztabu szkoleniowego - oto fragment rezolucji Rady Miasta. Więcej o niej przeczytacie tutaj: Awantura wokół Korony Kielce! Przewodniczący Rady Nadzorczej stracił stanowisko, pod adresem prezydenta Bogdana Wenty sypią się gromy

- Część radnych bojkotuje dzisiejszą sesję i zwyczajnie na nią nie przyszła. Zostawiam to kielczanom i kibicom do przemyślenia - powiedział radny Marcin Stępniewski.

Bogdan Wenta o przejmowaniu Korony przez miasto

Głos zabrał prezydent Kielc Bogdan Wenta. - Ustawa nie zwalnia mnie od wykonywania zadań i obowiązków do końca kadencji. Miasto Kielce znów jest właścicielem Korony S.A. Niedawno obchodziliśmy 50-lecie klubu, były momenty radosne, trudne, dramatyczne. Życzę, żeby istniał nadal. Wszyscy wiemy, w jakim trudnym momencie Korona znajdowała się jeszcze w 2018 roku, kiedy obejmowałem rządy w Kielcach. Był całkowicie inny właściciel, zauważyłem wtedy, że trzeba dokonać zmian. W 2020 Korona spadła z ekstraklasy, radni proponowali, aby podjąć różne działania i ja je zrobiłem. Osobą do kontaktu był pan Piotr Dulnik, człowiek, który wspiera sport. On zaproponował Łukasza Jabłońskiego na stanowisko prezesa klubu. Wspólnie szukaliśmy kierunku, w jakim moglibyśmy wyprowadzić klub na prostą - wspominał prezydent.

Wenta: słuchałem, że mam przepraszać Niemców

Bogdan Wenta przypominał, że ciężka praca pozwoliła osiągnąć efekty, między innymi częściową spłatę zaległości, wprowadzenie promocyjnych cen biletów na mecze (mimo ograniczeń z powodu koronawirusa). W 2021 roku Korona awansowała do ekstraklasy.

- Wkład w to mieli też trenerzy, których już w klubie nie ma (Michał Bartoszek, Dominik Nowak, Leszek Ojrzyński). Pamiętacie wcześniejsze czasy, kiedy właścicielem Korony była niemiecka firma Burdenski, wszystko skończyło się spadkiem z ekstraklasy. Wtedy na sesji wysłuchiwałem głosów, że mam jechać do Niemców i ich przepraszać. W czasie urlopu spotykałem się z ważnymi osobami, rozmawiałem, jakie kierunki obrać. Poświęcałem na to swój prywatny czas - opowiadał Bogdan Wenta.

- Przejęcie akcji klubu przez miasto było skomplikowanym procesem, rozmawialiśmy ze wszystkimi, głównymi sponsorami i ważną rolę pełnił wtedy pan Piotr Dulnik. Później został przewodniczącym rady nadzorczej i z tym się zgadzaliśmy. Miasto nadal wspiera klub bo jest jego właścicielem, posiada 99 procent akcji, 1 procent kapitału jest w rękach prezesa. Korona jest więc jedną ze spółek miejskich a rolą prezydenta jest nadzór nad nią i współpraca. Mój cel to przede wszystkim wzmocnienie pracy rady nadzorczej - zapewniał prezydent Kielc.

Prezydent: to mieszkańcy są właścicielami Korony

Wenta wyjaśniał, że nie ma żadnych zastrzeżeń do prezesa, decyzje dotyczące rady nadzorczej nie mają również podłoża politycznego (Łukasz Jabłoński kandyduje w wyborach samorządowych do sejmiku wojewódzkiego z listy Prawa i Sprawiedliwości).

- Wiem dobrze, ile czasu poświęciłem na sprawy dotyczące Korony. Uważam, że sport powinien być apolityczny. Za nieco ponad miesiąc zmieni się władza, prezydent, także trzeba będzie rozmawiać. Korona jest własnością miasta, tak naprawdę 99 procent udziału w klubie posiadają więc jego mieszkańcy. Uważam, że potrzebne jest wzmocnienie rady nadzorczej, natomiast żadnych zmian personalnych w klubie do końca kadencji samorządu nie będzie - zapewniał Wenta, podając przy tym przykład, że podobne roszady w radzie nadzorczej przeprowadził ostatnio na przykład Lech Poznań. 

Radny Marcin Stępniewski złożył wniosek o przyjęcie rezolucji bez prowadzenia dyskusji, uzasadniając, że temat nie powinien być przedmiotem politycznych sporów. Radni przyjęli jego wniosek. Jeśli chodzi o głosowanie nad samą rezolucją - 11 osób było za, nikt z obecnych nie głosował przeciwko ani nie wstrzymał się.

Kibice Korony Kielce zaprotestowali przeciwko zmianom w radzie nadzorczej spółki, były podziękowania dla Piotra Dulnika. Zobacz galerię zdjęć poniżej.