Finanse

Najbiedniejsze miasteczka w województwie świętokrzyskim. Tam dochody są najmniejsze. Zobacz ranking

2024-06-28 8:35

Przedstawiamy najnowszy ranking najbiedniejszych miasteczek w Polsce. Opracowało go czasopismo "Wspólnota". Na pierwszym od końca miejscu (631) w tej kategorii są Pieszyce z Dolnego Śląska, które miały dochód 3429,02 zł na jednego mieszkańca. W zestawieniu znalazły się również miejscowości z województwa świętokrzyskiego. Które są najuboższe?

Pismo „Wspólnota” opublikowało ranking najbogatszych samorządów w Polsce. Bogactwo przedstawiono w przeliczeniu na jednego mieszkańca. W kategorii „miasteczka” najbogatsza okazała się Łeba - 22 946,10 zł per capita. Kiedy odwrócimy klasyfikację, wskażemy najbiedniejsze miejscowości w kraju. Tu na ostatnim, 631 miejscu plasują się Pieszyce (województwo dolnośląskie) z dochodem 3295,50 złotego na mieszkańca. Niewiele więcej mają: Wasilków (podlaskie) - 3365,10 oraz Golina (wielkopolskie) - 3393,12 złote.

Najbiedniejsze miasteczka w Świętokrzyskiem. Zobacz ranking

Jak w tym rankingu wypadają miasteczka z województwa świętokrzyskiego? To możecie sprawdzić powyżej w galerii zdjęć. Umieściliśmy tam piętnaście miejscowości, w kolejności od tych z największym do ośrodków z najmniejszym dochodem "na głowę". Co ciekawe, w pierwszej setce najuboższych znalazły się cztery miasteczka z województwa świętokrzyskiego, głównie w północnej i północno-wschodniej części regionu.

Jeśli chodzi o wspomnianą piętnastkę miejscowości z najmniejszym dochodem na jednego mieszkańca, znajdują się one głównie na wschodzie i południowym wschodzie województwa, ale w tym zestawieniu nie brakuje także miasteczek z powiatu kieleckiego. 

Zestawienie nie obejmuje miast na prawach powiatu (w przypadku świętokrzyskiego są to Kielce) oraz miast - stolic poszczególnych powiatów, a więc Buska-Zdroju, Jędrzejowa, Kazimierzy Wielkiej, Końskich, Opatowa, Ostrowca Świętokrzyskiego, Pińczowa, Sandomierza, Skarżyska-Kamiennej, Starachowic, Staszowa i Włoszczowy.

Jakie są najuboższe miasteczka w naszym regionie? Odpowiedź w galerii poniżej: