Galeria zdjęć

Najmniejsze miasto w Polsce leży w Świętokrzyskiem! Nie uwierzysz, ilu ma mieszkańców!

2024-11-21 8:19

Opatowiec w powiecie kazimierskim jest najmniejszym miastem w Polsce, liczącym około 301 mieszkańców (według stanu na 20 listopada 2024 roku)! Jako gmina jest także najdalej położoną na południe w województwie świętokrzyskim. Nie brakuje tam atrakcji przyrodniczych i turystycznych.

Spis treści

  1. Gdzie leży Opatowiec?
  2. Mają powody do dumy
  3. Inwestują w drogi i nie tylko
  4. Oni działają w Opatowcu
  5. Historyczne miejsca w gminie
  6. Wisła sprzyjała rozwojowi

Według danych, jakie udostępnił serwisowi kielce.eska.pl Urząd Stanu Cywilnego, w środę 20 listopada samo miasto Opatowiec liczyło 301 mieszkańców, natomiast cała gmina 3106. Pod uwagę wzięliśmy łącznie osoby zameldowane na tym terenie na pobyt stały i czasowy. Od lat nie zmienia się jedno - położony nad Wisłą oraz przy ujściu Dunajca do największej polskiej rzeki Opatowiec jest najmniejszym miastem w Polsce!

Gdzie leży Opatowiec?

To urokliwa miejscowość, położona w powiecie kazimierskim, na południu województwa świętokrzyskiego. To pod względem administracyjnym, zaś pod geograficznym i historycznym jest cząstką dużej Małopolski. Najkrótsza trasa, jaka dzieli miasteczko od Krakowa (przez Koszyce i Nowe Brzesko) liczy niespełna 70 kilometrów, autem można ją pokonać w nieco ponad godzinę. Dla porównania, odległość do Kielc, stolicy województwa świętokrzyskiego wynosi niecałe 82 km (przez Busko-Zdrój, Chmielnik, Pierzchnicę i Borków).

Mają powody do dumy

Obecny burmistrz Opatowa, Sławomir Kowalczyk, w mediach społecznościowych przywołuje statystyki, świadczące o rozwoju tej niewielkiej gminy. Przywołał wyniki rankingu Liderzy inwestycji, który opublikował samorządowy magazyn "Wspólnota".

- 59-te miejsce w Polsce, wśród gmin miejsko-wiejskich. Wielkość inwestycji majątkowych w przeliczeniu na mieszkańca w latach 2021-2023 to 2390,48 złotych. W roku ubiegłym miejsce 99-te, wcześniej 119-te. Jesteśmy od kilku lat w czołówce gmin w kraju, które cały czas inwestują. To dziesiątki milionów złotych w infrastrukturę we wszystkich obszarach - pisze burmistrz Kowalczyk na swojej stronie na Facebooku.

Włodarz przypomina, że inwestycje dotyczą dróg, szkół, strażnic, świetlic, sieci wodno-kanalizacyjnej. - Rok 2024 się już kończy, ale prace kontynuowane będą dalej - zapewnia.

Inwestują w drogi i nie tylko

Nie tak dawno, bo pod koniec października tego roku gmina oddała do użytku w sumie cztery kilometry przebudowanych i wyremontowanych dróg. Mowa w tym przypadku o drogach w:

  • Chwalibogowicach
  • Kraśniowie
  • Ksanach
  • Senisławicach
  • Kęsowie
  • Kobieli
  • Rogowie
  • Urzutach

Jak informuje Gmina Opatowiec na swojej stronie internetowej, modernizacje odbywały się w kilku etapach, w sumie pochłonęły około 2,7 miliona złotych, z czego 2,5 mln. stanowi dofinansowanie z rządowego Polskiego Ładu. Gmina dołożyła do tych inwestycji 190 tysięcy z własnego budżetu.

Trwa jeszcze modernizacja oświetlenia drogowego. W sumie gmina Opatowiec planuje wyremontować około 11 kilometrów dróg za siedem milionów złotych.

Oni działają w Opatowcu

Jeśli chodzi o sam Opatowiec, w mieście funkcjonuje m.in. parafia Świętego Jakuba Apostoła, jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej, Koło Gospodyń Wiejskich, Koło Łowieckie "Bażant", Koło Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów, koło gminne Związku Kombatantów i Byłych Więźniów Politycznych, klub sportowy Wisła Opatowiec, jest także Gminne Koło Pszczelarzy.

Działają także: dwa ośrodki zdrowia: w Opatowcu i w Krzczonowie, Zespół Szkolno-Przedszkolny w Opatowcu, Zespół Szkolno-Przedszkolny w Krzczonowie, Poczta, Bank Spółdzielczy, Instytucja Kultury oraz inne obiekty użyteczności publicznej a także cztery lokale gastronomiczne.

Historyczne miejsca w gminie

Nie brakuje atrakcji turystycznych, miejsc pamięci. Są to między innymi:

  • pomnik Legionistów 1914, Żołnierza Września 1939 i Partyzanta 1939-1945 w Ksanach
  • zbiorowa mogiła poległych w obronie ojczyzny na polach Kociny
  • Dąb Pamięci znajdujący się przy Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Opatowcu

Wisła sprzyjała rozwojowi

- Pierwsze wzmianki o Opatowcu pochodzą z XI wieku, kiedy to Judyta, żona księcia Władysława Hermana, nadała wieś Opatowiec opactwu Benedyktynów z Tyńca. Od wieków Opatowiec był ważnym miejscem na szlakach handlowych i komunikacyjnych. To tutaj wiodły szlaki handlowe ze Śląska na Ruś Kijowską oraz z Krakowa do Wilna - podają gminne kroniki. Rozwojowi handlu i osadnictwa sprzyjało też samo nadwiślańskie położenie Opatowca. Dziś gmina, choć jest raczej typowo rolnicza, zachęca też od odwiedzin mieszkańców innych okolic. Należy do Organizacji Turystycznej Szlak Jagielloński.

Opatowiec jest dumny z tego, że posiada miano najmniejszego miasta w Polsce i ten właśnie atut stara się jak najlepiej wykorzystać.

Gdzie dokładnie leży? Zobaczcie na mapie poniżej.

Kielce Radio ESKA Google News
Autor:
Świętokrzyskie. Tężnia Busko-Zdrój i Park Zdrojowy popularne wśród turystów i kuracjuszy

QUIZ. Jak dobrze znasz Ponidzie, miejsca i ciekawostki z nim związane? Sprawdź

Pytanie 1 z 10
W złoża jakiego minerału szczególnie obfituje Ponidzie?