Spis treści
- Dąb Bartek w "pigułce"
- Słynny dąb świadkiem historii
- Inwestycja obok "Bartka"
- Posągi królów i tężnia
- Najstarsze drzewa w Polsce i na świecie
Najstarszym drzewem w Polsce jest Dąb Bartek w Zagnańsku. W latach międzywojennym szacowano, że ma nawet ponad tysiąc lat, ale według ostatnich badań (opisał je Cezary Pacyniak) liczy sobie niespełna 700 lat.
Dąb Bartek w "pigułce"
Znajduje się w Zagnańsku, przy ulicy Turystycznej, miedzy trasami krajowymi S7 i K74, przy drodze wojewódzkiej numer 750. Położony w malowniczej, otoczonej lasami miejscowości. Rośnie nad rzeką Bobrzą. To symbol tych okolic, wiele osób słysząc o Zagnańsku od razu kojarzy Bartka.
- Gatunek – dąb szypułkowy
- Obwód pnia przy ziemi – 13,40 m
- Obwód pnia na wysokości 1,30 m – 9,85 m
- Średnica na wysokości 1,30m – 3,14 m
- Wysokość – 30,0 m
- Wiek około 700 lat
- Dąb Bartek - świadek historii
Słynny dąb świadkiem historii
Przed wiekami w okolicach dębu robotnicy przerabiali rudę na żelazo.
- Nad Bobrzą już w XVII wieku przerabiano w kuźnicach rudę na żelazo. W pobliżu słychać było dudnienie kół wodnych, poruszających miechy kuźnic w Kaniowie, Jasiowie.W XVIII w. rósł na terenie wójtostwa Bartków - Adamów, którego ziemie sięgały od Szałasów po Goleniawy na południe (był też młyn zwany „Bartek”). Przywilej na dożywotnią dzierżawę tego folwarku otrzymał w 1773 roku kapitan Jan Olszewski i jego siostrzenica Antonina – późniejsza żona kapitana Konstantego Konarskiego. Konarscy zbudowali niedaleko dębu „Bartka” drewniany dworek i budynki gospodarcze (1790r.). W latach 20-tych XIX wieku w czarci dworku mieściła się kancelaria Nadleśnictwo Samsonów, a wieczysta dzierżawa Konarskich skończyła się w 1827 roku. Prawdopodobnie w tym czasie posadzono drzewa liściaste i modrzewie, tworzące dziś zabytkową aleję - czytamy w opisie Bartka na stronie internetowej gminy www.zagnansk.pl.
Jak czytamy dalej, tradycja utrzymuje, że na konarach dębu zostało powieszonych dwóch powstańców z 1863 roku. Walka z Rosjanami odbyła się 10 czerwca 1863 roku w Bobrzy. Zginęło wówczas kilkunastu powstańców na terenie gminy Samsonów.
Inwestycja obok "Bartka"
Obok Bartka powstaje budynek o powierzchni ponad 500 metrów kwadratowych, gdzie prowadzona będzie obsługa turystów.
- Znajdzie się tam między innymi sklep z pamiątkami, restauracja, być może uda się zorganizować Punkt Informacji Turystycznej. Będą także toalety - informował w rozmowie z serwisem kielce.eska.pl Wojciech Ślefarski, wójt gminy Zagnańsk.
Urząd będzie chciał wydzierżawić budynek prywatnemu przedsiębiorcy, jak dodaje włodarz, już teraz widać zainteresowanie firm, które czekają na koniec budowy i ogłoszenie przetargu.
Posągi królów i tężnia
- To jest uzupełnienie, zagospodarowanie tego atrakcyjnego terenu, o co od dawna, od 20-30 lat, zabiegali sami mieszkańcy. Odnowiony i uporządkowany będzie także parking, pojawią się osobne miejsca dla autokarów i samochodów osobowych a także dla rowerzystów - mówił wójt. Nowością ma być tężnia solankowa oraz cztery posągi królów polskich. Legenda głosi, że w tutejszych lasach na grubego zwierza polowali nasi średniowieczni monarchowie - Bolesław Chrobry i Bolesław Krzywousty.
Budynek, tężnia oraz wyżej wymienione atrakcje pochłoną w sumie niespełna osiem milionów złotych. Ma być oddany do użytku wiosną 2025 roku, na rozpoczęcie kolejnego sezonu turystycznego.
Gdzie dokładnie znajduje się Dąb Bartek? Sprawdź na mapie poniżej.
Najstarsze drzewa w Polsce i na świecie
- Cis Henryk - Henryków Lubański (gmina Lubań) w województwie dolnośląskim, około 1200 lat
- Dąb Bażyńskiego - Kadyny (gmina Tolkmicko) w województwie warmińsko-mazurskim, około 720 lat
- Dąb Bartek - Zagnańsk w powiecie kieleckim (świętokrzyskie), około 700 lat
- Dąb Bolko - Hniszów (gmina Ruda - Huta) w województwie lubelskim, około 650 lat
Na świecie najstarsza jest sosna - Drzewo Matuzalema. Rośnie w Górach Białych w Californii (USA), ma około 5000 lat.
Źródło: Avesnature