Cmentarz Stary w Kielcach mieści się przy ulicy Ściegiennego, kilkaset metrów dalej, przy Spokojnej, znajduje się nowa nekropolia. Kolejna, parafialna mieści się na Piaskach, przy ulicy Zagnańskiej. W podkieleckiej Cedzynie, tuż za granicą miasta znajduje się następny cmentarz.
Historia Cmentarza Starego w Kielcach
Najstarszy, który wymieniliśmy, należy do parafii katedralnej pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Panny. Powstał na początku XIX wieku. Dokładna data nie jest znana, historycy szacują, że mógł zostać utworzony między 1801 a 1805 roku, na mocy decyzji ówczesnych władz austriackich (Polska znajdowała się już wówczas pod zaborami). Wtedy ówczesny cmentarz znajdował się poza granicami Kielc. Wcześniej zmarłych chowano na terenie obok katedry a także kościoła Świętego Wojciecha.
Na początku XIX wieku na cmentarzu chowano zarówno osoby wyznania katolickiego, jak również prawosławnego czy ewangelickiego. Tu spoczęli także żołnierze polegli w Powstaniach - Listopadowym i Styczniowym oraz, w okresie II wojny światowej członkowie Armii Krajowej. Jeszcze w dziewiętnastym stuleciu doszło do rozbudowy cmentarza.
Już w 1980 roku nekropolia została włączona do rejestru zabytków nieruchomych. Pod ochroną znalazła się część cmentarza z grobami i kaplicami, które powstały przed 1939 rokiem.
Tu spoczywają zasłużone osoby dla Kielc
Znane osoby, które spoczywają na Cmentarzu Starym w Kielcach:
- Franciszek Ksawery Kowalski – kielecki architekt,
- Bronisław Saski – działacz Towarzystwa Dobroczynności, właściciel apteki i kamienicy przy rynku,
- Zbigniew Kruszelnicki – porucznik Armii Krajowej (pseudonim Wilk), który poległ w Miedzianej Górze w walce z Niemcami,
- Antonina Marcela Gombrowicz – matka pisarza Witolda Gombrowicza,
- Wiktor Jaroński – kielecki prawnik, długoletni poseł Koła Polskiego w Dumie Państwowej,
- Leon Pająk – porucznik Wojska Polskiego, obrońca Westerplatte, Honorowy Obywatel Kielc,
- Jerzy Pilch – polski pisarz, publicysta i scenarzysta filmowy.
Chętni, którzy chcą poznać więcej szczegółów na temat zabytkowej nekropolii, mogą udać się we wtorek 5 listopada do Muzeum Historii Kielc. Świętokrzyskie Towarzystwo Genealogiczne "Świętogen" zaprasza do muzeum na spotkanie pod tytułem "Cmentarz Stary w Kielcach". Poprowadzi je Leszek Dziedzic. Początek o godzinie 17.00.
Czytaj również:
- Wszystkich Świętych 2024 w Kielcach. Wybierasz się na cmentarz? O tym musisz wiedzieć
- Wspominamy znane zmarłe osoby z Kielc i świętokrzyskiego. One odeszły w minionym roku, żyją w naszej pamięci
- Wszyskich Świętych 2024. Czy zrobimy zakupy w Biedronce, Lidlu, Żabce i sklepach innych znanych sieci? Sprawdź, w jakich godzinach będą czynne