Galeria zdjęć

Największy grzejnik na świecie stoi w Świętokrzyskiem! To dawny symbol Stąporkowa, dziś jest turystyczną ciekawostką

2024-09-30 15:09

Grzejniki żeliwne, produkowane kilkadziesiąt lat temu w Stąporkowie, na północy województwa świętokrzyskiego, znane były w wielu miejscach w Polsce i nie tylko. Największy dziś, już tylko symboliczny, stoi przy drodze krajowej numer 42. Trzeba dodać, że to prawdopodobnie największy grzejnik na świecie!

Spis treści

  1. Odlewnia dawną chlubą Stąporkowa
  2. Ogromny grzejnik jako symbol i pamiątka
  3. Unikat na światową skalę

Odlewnia dawną chlubą Stąporkowa

Miasto i Gmina Stąporków leży w powiecie koneckim. To region o bogatej przemysłowej tradycji, słynący przed laty głównie z przemysłu odlewniczego. Był on źródłem utrzymania dla wielu mieszkańców, zarówno tych ze Stąporkowa jak i okolicznych miejscowości. Odlewnia Żeliwa w Stąporkowie w czasach PRL-u była jednym z największych zakładów pracy w tej części województwa. Czasy świetności przeżywała 50-60 lat temu.

Przełom lat 90. i XXI wieku przyniósł jednak kryzys, firma upadła. Pamiątką po odlewni są... żeliwne grzejniki. Służą zapewne jeszcze niektórym mieszkańcom, choć z biegiem lat były wypierane z rynku przez nowocześniejszą, grzewczą technologię.

Ogromny grzejnik jako symbol i pamiątka

Niejeden mieszkaniec Stąporkowa i okolic, zwłaszcza ten starszy, uroni łzę wspominając "żeliwniaki". To symbol przemysłowy, miasto od lat nazywane było "Miastem grzejników". Miejscowe władze już kilkadziesiąt lat temu postanowiły je upamiętnić, w dość oryginalny sposób, tworząc... największy grzejnik na świecie. Rzeźba stanęła przed siedzibą Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury przy ulicy Piłsudskiego 103 (odcinek trasy krajowej numer 42 Skarżysko-Kamienna - Końskie). Iwona Łukiańska, odpowiadająca za promocję w Urzędzie Miasta i Gminy Stąporków, przypomina, że ów grzejnik powstał w odlewni ponad czterdzieści lat temu, w 1978 roku. Najpierw wykonano rzeźbę w drewnie, w zakładowej stolarni, dopiero później odlew.

Inicjatorem powstania rzeźby był Zdzisław Wesołowicz, ówczesny dyrektor fabryki, wykonała ją załoga. Początkowo rzeźba stała przed bramą Odlewni Żeliwa, później, już w XXI wieku przeniesiono ją przed wspomniany dom kultury. Dziś to wspomnienie przemysłowej świetności Stąporkowa ale też atrakcja dla gości, którzy odwiedzają miasto. Wielu robi sobie pamiątkowe zdjęcia przy rzeźbie. Grzejnik łatwo zauważyć jadąc trasą krajową numer 42. 

Największy grzejnik świata stoi w Stąporkowie

i

Autor: Piotr Stańczak

Unikat na światową skalę

Wymiary żeliwnego grzejnika są następujące: wysokość: 230 centymetrów, szerokość 148 cm, a głębokość 55 cm (źródło: blog Pomniki Organizacji). Cokół, na którym stoi rzeźba, liczy 90 cm wysokości, 140 cm szerokości oraz 55 cm głębokości. Z biegiem lat obok stanęło kilka mniejszych kaloryferów. Jeśli chodzi o liczący ponad czterdzieści lat monumentalny grzejnik, prawdopodobnie (bo takich ekspertyz nie prowadzono) jest to największa rzeźba, symbolizująca kaloryfer, w Europie i na świecie. Na pewno unikatowa, którą warto obejrzeć zatrzymując się w Stąporkowie.

Czytaj również:

Świętokrzyskie. Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego w Targach Kielce

QUIZ. Jak dobrze znasz Końskie? Sprawdź co wiesz o historii miasta, znanych osobach i miejscach?

Pytanie 1 z 10
Jak nazywał się biskup krakowski, który w osadzie Końskie wybudował kościół w XIII wieku?