W ramach Świętokrzyskiego Racjonalizatora rozpatrywane są rozwiązania, na które Urząd Patentowy RP udzielił ochrony oraz projekty wynalazcze, zgłoszone do ochrony w Urzędzie Patentowym RP, w roku kalendarzowym, poprzedzającym daną edycję konkursu.
Komisja Konkursowa przyznała trzy nagrody główne, dwa wyróżnienia oraz dwie nagrody za zgłoszone wynalazki. Nagrody laureatom wręczyli: marszałek Andrzej Bętkowski, dyrektor Departamentu Inwestycji i Rozwoju Urzędu Marszałkowskiego Jacek Sułek oraz wicedyrektor Katarzyna Kowalewska.
Cieszę się, mogąc podziękować państwu za pracę, interesujące przedsięwzięcia naukowe i szczególnie wartościowe inicjatywy, podejmowane w najważniejszych obszarach aktywności gospodarczej, o dużym znaczeniu dla innowacyjnego rozwoju naszego województwa – powiedział Andrzej Bętkowski.
Tegorocznymi laureatami zostały zespoły Politechniki Świętokrzyskiej, Uniwersytetu Jana Kochanowskiego oraz firma Inwex sp. z o.o. z Kielc. Profesor Marek Jaśkiewicz z Politechniki Świętokrzyskiej wspólnie z profesorem Rafałem Jureckim są twórcami stanowiska do niskich prędkości zderzeń.
Symulujemy zderzenia samochodów, ale również poszczególnych części do prędkości 20 kilometrów na godzinę. Takich stanowisk nie ma. W normach mówi się o wyższych wartościach. Badamy pasy bezpieczeństwa, zderzaki i ustawienia foteli, żeby sprawdzić jak się zachowują. Taka niska prędkość, co prawda nie stanowi zagrożenia dla życia, ale dla zdrowia już tak – mówił profesor Marek Jaśkiewicz.
Natomiast profesor Piotr Słomkiewicz razem z profesor Krystyną Kurdzieł wymyślili innowacyjny sposób oczyszczania wody pitnej. A to za sprawą związku, który się nazywa "adsorbent haloizotowy modyfikowany bromkiem heksadecylotrimetyloamoniowym". Prościej mówiąc chodzi o eliminację rakotwórczych chloropodobnych fenoli.
Z kolejnego patentu skorzysta medycyna i kosmetologia. Profesor Stanisław Szczepaniak, wraz z zespołem, opracował organiczne związki krzemu. Jak sam mówi, pierwiastek jest niezbędny do naszego życia i bardzo przydatny w życiu codziennym.