Darmowe leki dla kobiet w ciąży - sprawdź, za które leki nie musisz już płacić

i

Autor: Getty Images

Nie igraj z lekami – apel NFZ

2020-10-26 9:24

Narodowy Fundusz Zdrowia rusza z kolejną kampanią. Dotyczy ona polipragmazji, czyli nadużywania leków, szczególnie przez osoby starsze. Jest to szczególnie istotne w czasie pandemii COVID-19, gdyż wielolekowość m.in. osłabia organizm.

Jak zaznaczają eksperci, zażywanie wielu medykamentów jednocześnie, zwane polipragmazją, zwiększa ryzyko wystąpienia groźnych powikłań i wzajemnych interakcji. Polipragmazja, nazywana też wielolekowością, to przyjmowanie co najmniej pięciu leków jednocześnie.

- Jest groźna dla każdego, szczególnie dla osób starszych, które są obciążone chorobami przewlekłymi, np. cukrzycą, nadciśnieniem tętniczym, niewydolnością krążenia – mówi Beata Szczepanek, rzecznik świętokrzyskiego oddziału Narodowego Fundusz Zdrowia. – Tymczasem dane statystyczne mówią, że aż 1/3 Polaków po 65. roku życia przyjmuje co najmniej pięć leków dziennie – dodaje.

NFZ już w lutym 2020 r. przygotował specjalny raport o polipragmazji, który szczegółowo opisuje to zjawisko z polskiej perspektywy. Przywołano dane z 2018 r., mówiące o liczbie wykupionych substancji czynnych. Według wyliczeń NFZ ponad 2 mln Polaków wykupiło w ciągu miesiąca więcej niż pięć substancji czynnych. Im większa liczba substancji wykupionych w krótkim czasie, tym wyższe ryzyko istnienia nieprawidłowej polipragmazji.

W okresie pandemii koronawirusa ryzyko polipragmazji wzrasta. Obawy pacjentów o własne zdrowie rosną, dlatego szukają sposobów, aby je dodatkowo zabezpieczyć i wzmocnić. Jak się okazuje, tylko w pierwszych tygodniach po rozpoczęciu pandemii apteki odnotowały ponad 20 milionów wizyt, a farmaceuci udzielali dziennie nawet 3,5 miliona porad. Mimo apeli farmaceutów, aby nie kupować leków na zapas i bez wyraźnych wskazań medycznych, zainteresowanie nimi rosło.

Dlatego teraz NFZ rusza z szeroką kampanią edukacyjną, która ma ograniczyć zjawisko polipragmazji. Jej hasło, to "Nie igraj z lekami. W grę wchodzi Twoje zdrowie". Wszystkie porady i spoty można znaleźć w internecie na stronach Akademii NFZ.

- Zachęcany do wejścia na te strony. I pamiętajmy: nasze zdrowie jest najważniejsze, dlatego zawsze informujmy swojego lekarza lub farmaceutę o zażywanych lekach – zaznacza Beata Szczepanek.

Niezwykła niespodzianka dla małych pacjentów

Kiedyś to było, czyli powrót do przeszłości. Co było wtedy na topie?

Pytanie 1 z 12
Buty o których marzyła każda dziewczyna będąc w szkole jeszcze kilka/kilkanaście lat temu to ...