Spis treści
W czasie wyprawy zadbaj o bezpieczeństwo
W samych Kielcach nie brak miejsc, gdzie można udać się na spacer, jeżeli chce wybrać się na pieszą wyprawę w pobliżu miasta, możliwości również jest wiele. Wzgórza, lasy, szlaki turystyczne, rezerwaty przyrody oraz ich okolice zachęcają do tego, aby ruszyć się z kanapy.
Większość miejsc znajduje się w powiecie kieleckim, praktycznie każda gmina posiada miejsca, które warto odwiedzić. Oczywiście trasy są zróżnicowane, jedne mniej inne bardziej wymagające. Warto więc umiejętnie rozłożyć swoje siły. Należy też pamiętać o zaopatrzeniu się w prowiant, wodę do picia, posiadać dobrze naładowany telefon komórkowy oraz latarkę.
Jeśli na przykład wieczorem zgubimy się w lesie, ten urządzenia mogą okazać się bardzo pomocne. Jeżeli udajemy się na wyprawę sami, poinformujmy bliskich, w jaki rejon się wybieramy i kiedy planujemy nasz powrót. Nie zapomnijmy także o płaszczu przeciwdeszczowym czy elementach odblaskowych. Jeśli nie znamy dobrze terenu, trzymajmy się blisko głównego szlaku i zapamiętujmy punkty odniesienia lub charakterystyczne elementy danej okolicy.
Czytaj również:
- Tajemnicze miejsce w Świętokrzyskiem. Mieszkańcy mieli chronić się tam przed Tatarami. Galeria zdjęć
(Nie)znane miejsca i szlaki turystyczne pod Kielcami
Oto mniej lub bardziej znane trasy w okolicach Kielc, które polecamy miłośnikom pieszych wypraw.
- Park Krajobrazowy Chęcińsko-Kielecki. Zaledwie kilka kilometrów na południe od Kielc znajduje się Park Krajobrazowy Chęcińsko-Kielecki. Trasa wokół Góry Miedzianki to świetna propozycja dla spacerowiczów lubiących zróżnicowany teren np. do marszobiegu. Szlaki w parku prowadzą przez malownicze lasy i wzgórza.
- Biesak-Białogon. To jedna z najbliższych tras dla mieszkańców Kielc, zaczynająca się jeszcze w południowo-zachodnich peryferiach miasta. Szlak ten prowadzi przez lasy, a jego głównym atutem jest zróżnicowanie terenu – od płaskich odcinków po bardziej wymagające wzniesienia.
- Miedziana Góra - Tumlin. Licząca w sumie około 13,5 kilometra trasa rozpoczyna się w Miedzianej Górze przy Torze Kielce i prowadzi przez Ciosową, Kamień, Wykieńską, Tumlin Podgród, Grodową, z powrotem do Tumlina i Miedzianej Góry.
- Umer. Warto udać się nad zalew, jeden z popularniejszych zbiorników w gminie Zagnańsk. Wokół niego nie brakuje terenów do pieszych wypraw, można przy tym podziwiać malownicze krajobrazy okolic Tumlina czy Samsonowa.
- Dolina Wilkowska. Położona niedaleko Masłowa Dolina Wilkowska to malownicza dolina rzeki Lubrzanki. Teren jest płaski i biegnie wzdłuż rzeki, co czyni tę trasę idealną dla piechurów, którzy szukają spokoju.
- Suków. Ulica Klecka, rejon kieleckiej Bukówki, pogranicze Kielc i gminy Daleszyce. Jedno z ulubionych miejsc nie tylko wśród kieleckich piechurów czy biegaczy. Inną alternatywą są: pobliska stara piaskownia i tereny w Niestachowie.
- Pasmo Posłowickie. Znajduje się na południu Kielc. To teren o zróżnicowanej rzeźbie, idealny dla biegaczy wyczynowych. Wysokie wzniesienia i strome ścieżki stanowią prawdziwe wyzwanie, a piękne widoki rekompensują zmęczenie.
- Las Wolski. Położony w gminie Masłów, blisko zalewu w Cedzynie. To doskonałe miejsce na bieganie. Jest to trasa mniej wymagająca, prowadząca przez lasy z wytyczonymi ścieżkami. To idealna opcja dla amatorów oraz tych, którzy cenią sobie ciszę i spokój podczas treningu.
- Wiśniówka. Malownicza miejscowość w podkieleckiej gminie Masłów. Wśród biegaczy to bardzo popularny teren, podobnie jak pobliska Dolina Marczakowa. Można też wybrać trasy nad tamtejszą rzeką Lubrzanką.
- Zagnańsk. Przy ulicy Turystycznej w tej miejscowości znajduje się główna i najbardziej znana atrakcja - Dąb Bartek. Można jednak wybrać się też choćby nad pobliski zalew w Kaniowie.
- Chrusty. W lesie, nieopodal trasy Kielce - Zagnańsk znajduje się kompleks Świętokrzyska Polana, w pobliżu dużo klimatycznych ścieżek. Miłośnicy pieszych wypraw na pewno będą zadowoleni z pobytu w tym rejonie.
Zobacz w galerii zdjęć poniżej najwyższe szczyty Gór Świętokrzyskich.
