Spis treści
- Fragmenty ceramiki oraz kości zwierzęce
- Cmentarzysko i groby ciałopalne w Kazimierzy Wielkiej
- Pradawne naczynia z czasów rzymskich
Badacze znaleźli także kolię z paciorków szklanych, kamiennych i brązowych oraz wisiorków. Stanowisko archeologów znajduje się w sąsiedztwie pradziejowego kurhanu w parku miejskim w Kazimierzy Wielkiej.
Fragmenty ceramiki oraz kości zwierzęce
- Tegoroczna, trzecia już kampania pozwoliła przebadać kilka obiektów osadowych związanych ze społecznościami neolitycznymi oraz wczesnej epoki brązu, w których natrafiono na fragmenty ceramiki oraz kości zwierzęce.Odkryto też obiekty sepulkralne datowane na schyłek młodszego okresu przedrzymskiego i okres rzymski, w tym dwa czworoboczne obiekty rowkowe, trzy groby szkieletowe oraz grób popielnicowy. Na obecnym etapie badań wydaje się, że najstarsze z nich są obiekty rowkowe pochodzące ze schyłku młodszego okresu przedrzymskiego - informuje na Facebooku Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Kielcach.
Odkryte zabytki czeka teraz konserwacja, potem będą analizować je naukowcy z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Jagiellońskiego w Kielcach.
Czytaj również:
- To najstarsze miasto w Świętokrzyskiem. Sandomierz ma bogatą historię, dziś jest rajem dla turystów!
- Wojna na Ukrainie. Damian Duda, medyk bojowy ze Świętokrzyskiego pomaga rannym na froncie
Wykopaliska w Kazimierzy Wielkiej prowadzą archeolodzy z firmy Pryncypat. Badania finansował Świętokrzyski Wojewódzki Konserwator Zabytków w Kielcach.
Cmentarzysko i groby ciałopalne w Kazimierzy Wielkiej
- W trakcie trzech sezonów badań krakowscy archeolodzy pracujący pod kierunkiem Marcina Przybyły i we współpracy z Instytutem Archeologii Uniwersytetu Jagiellońskiego odkryli pozostałości 160 obiektów archeologicznych związanych z osadnictwem neolitycznym oraz z wczesnej epoki brązu. Szczególnie interesujące jest birytualne cmentarzysko datowane na młodszy okres przedrzymski i wczesny okres rzymski (I wiek przed naszą erą - II wiek naszej ery). Ponadto odnaleziono cztery groby ciałopalne, 23 pochówki szkieletowe oraz 12 czworobocznych obiektów rowkowych - poinformował Wydział Historyczny Uniwersytetu Jagiellońskiego na swojej stronie na Facebooku.
Pradawne naczynia z czasów rzymskich
Archeolodzy natrafili też na ślady rzadko spotykanych w Polsce naczyń typu Egers 18, znane z pierwszego stulecia naszej ery (tak zwany okres rzymski). Są także groby szkieletowe, pochowane w nich osoby miały głowy zwrócone na południe i ciała podkurczone na boku.
- W przypadku dwóch grobów zwraca uwagę brak lub przemieszczenie kości górnej części ciała, co może wskazywać na praktykowanie zwyczaju wtórnego otwierania grobów i wyciągania części kości - informują archeolodzy.
O wykopaliskach w Kazimierzy Wielkiej opowiada doktor Joanna Zagórska-Telega z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Jagiellońskiego. Zobacz wideo poniżej.