Fragmenty premierowego spektaklu Ludwig

i

Autor: Wiktoria Mitura

Nowa premiera w kieleckim teatrze. W roli głównej Ludwig Bawarski

2022-06-23 13:18

Ludwig Bawarski główną postacią​ sztuki "Ludwig". To nowy spektakl Teatru im. Stefana Żeromskiego w Kielcach. Jego akcja rozgrywa się na styku wydarzeń historycznych i współczesnych. Porusza tematy antysemityzmu, społecznej presji, czy poszukiwania własnej tożsamości.

Szalony król, bajkowy król, księżycowy król, król pacyfista - to określenia, które silnie przywarły do postaci Ludwiga II Bawarskiego, króla Bawarii. To właśnie on, stał się głównym bohaterem nowej sztuki w Teatrze im. Stefana Żeromskiego w Kielcach. Autorem i reżyserem spektaklu jest Jan Jeliński.

- W mojej głowie zaczęła kiełkować myśl, że Ludwig II Bawarski byłby dobrą postacią do tego, by jego historię przenieść na deski teatru. Zacząłem szukać ciekawe wątki z życiorysu Ludwiga i pisać scenariusz. Zastanawiałem się, kogo dziś może interesować XIX-wieczna Bawaria, za wyjątkiem garstki historyków. Wiedziałem, że są tematy bardzo uniwersalne w życiorysie Ludwiga, które będą mogły rezonować na współczesność. Są też tematy, które nieco poodkręcałem. Także jesteśmy nieco zatopieni w świat XIX-wiecznej Bawarii, ale budujemy wyraźny pomost do współczesności – mówi Jan Jeliński.

Autor poszukiwał w życiorysie Ludwiga Bawarskiego uniwersalnych treści, które można połączyć z problemami współczesnego świata. Spektakl, którego akcja rozgrywa się na styku wydarzeń historycznych i współczesnych, porusza tematy związane z poszukiwaniem własnej tożsamości, antysemityzmem, presją związaną z koniecznością spełniania społecznych oczekiwań, rolą utopii.

- Nie ukrywam, że ważnym motywem jest homoseksualizm Ludwiga. Wydawało mi się to jakoś szalenie interesujące, że możemy opowiadać o władcy XIX-wiecznej Bawarii, w której homoseksualizm był zakazany. Przyglądałem się temu naciskowi, jakiemu był poddawany król Bawarii przez otoczenie i społeczeństwo, które domagało się, żeby znalazł żonę i dał Bawarii potomka. Ciekawa jest także jego pasja budownicza. Budował zamki i traktował je, przynajmniej taka jest moja interpretacja, jako swoiste kryjówki, oazy, w których mógł realizować swoje marzenia – wyjaśnia autor.

Poza życiem Ludwiga Bawarskiego, autor w sztuce skupił się również na muzyku - Ryszardzie Wagnerze. Było to spowodowane fascynacją króla.

- Wagner jest mentorem Ludwiga, któremu brakowało ojca. Wiemy, że pisał opery, że napisał marsz weselny. Ale nie wiedziałem, że także publikował swoje przemyślenia. Spod jego pióra wyszła broszura „Żydostwo w muzyce”. Był zagorzałym antysemitą. Zresztą potem bardzo cenił go Adolf Hitler, ale pewnie nie za muzykę, tylko za przesłania, które przeczytał w książce Wagnera, a potem uczynił własnymi. Zastanawiam się, jak taki delikatny król jak Ludwig mógł zaprosić do swojego otoczenia tak złego człowieka? - mówi odtwórca roli Wagnera, Jacek Mąka.

Widzowie obok postaci Ludwiga, będą mogli zobaczyć na scenie m.in. Ryszarda Wagnera czy słynną Sissi.

Premiera sztuki zaplanowana jest na sobotę, 25 czerwca, o godz. 19.00. Oczywiście, na tymczasowej scenie Teatru im. Stefana Żeromskiego w Kielcach.

Prapremiera spektaklu "Ludwig" w Teatrze im. Stefana Żeromskiego w Kielcach
Sonda
Czy lubisz chodzić do teatru?