Wisła w Sandomierzu.

i

Autor: Archiwum Wisła w Sandomierzu.

Przyroda

W Świętokrzyskiem będzie nowy park krajobrazowy. Gdzie powstanie?

2023-04-14 8:28

W regionie świętokrzyskim powstanie Sandomiersko-Nadwiślański Park Krajobrazowy. Decyzję o jego utworzeniu podjęli radni sejmiku województwa.

Sandomiersko-Nadwiślański Park Krajobrazowy ma mieć ponad 20 tys. hektarów i obejmować 10 gmin z powiatów sandomierskiego i opatowskiego.

- To właśnie ta nazwa parku została zaproponowana i ustalona wspólnie przez lokalne samorządy - mówi Marek Jońca, członek zarządu województwa świętokrzyskiego.

Nowy park powstanie przede wszystkim z myślą o ochronie przyrody na lewobrzeżnych terenach Doliny Wisły. - Dziś problematyka związana z ochroną przyrody codziennie puka do naszych oczu, uszu i serc. Widzimy zmienione krajobrazy, zniszczone zbiorowiska roślinne czy zanieczyszczone rzeki. Dlatego tak bardzo chcemy chociaż na krótko pojechać w miejsca, w których jest czysto i zielono - dodaje Marek Jońca.

Radni sejmiku przyjęli tę uchwałę jednogłośnie. Kolejnym krokiem będzie przedstawienie projektu właściwym miejscowo samorządom, a także regionalnemu dyrektorowi ochrony środowiska, w celu uzgodnienia.

Gigantyczna palma wielkanocna w Nowym Sączu