Galeria zdjęć

Od zamków po dawne tunele! Ten świętokrzyski powiat ma mnóstwo skarbów. Co warto tam zobaczyć?

2025-01-03 17:36

Położony na wschodzie województwa świętokrzyskiego powiat opatowski kusi turystów różnymi atrakcjami. Znajdziecie tu między innymi ruiny dawnych zamków, możecie też pospacerować słynnymi podziemiami. Chcecie odkrywać nowe atrakcje? Jeśli tak, to jest on dla was odpowiednim miejscem.

Spis treści

  1. Opatów i Kolegiata świętego Marcina
  2. Podziemna trasa turystyczna w Opatowie
  3. Zamek Krzyżtopór w Ujeździe
  4. Ruiny Pałacu Karskich we Włostowie
  5. Osada neolityczna w Kopcu
  6. Średniowieczna wieża w Tudorowie 
  7. Tajemnicze odkrycie w Ptkanowie
  8. Słynny produkt ziemi opatowskiej

Powiat opatowski ma długą i bogatą historię, sięgającą czasów średniowiecza. Tutejsze ziemie były ważnym ośrodkiem handlowym, a jego strategiczne położenie na skrzyżowaniu szlaków przyczyniło się do dynamicznego rozwoju. Dziś powiat łączy dziedzictwo historyczne z pięknem natury. Turyści, którzy odwiedzą to miejsce, mogą liczyć na niezapomniane wrażenia.

Bogata historia, niezwykłe zabytki i malownicze krajobrazy czynią go jednym z najbardziej urokliwych zakątków wschodniej Polski. Zobaczycie tam zarówno znane, popularne, jak też i mniej oczywiste atrakcje turystyczne. Co warto tam zobaczyć? Zobaczcie poniżej.

Opatów i Kolegiata świętego Marcina

Serce powiatu to miasto Opatów, znane przede wszystkim z kolegiaty świętego Marcina. Ten monumentalny zabytek architektury romańskiej z XII wieku zachwyca prostotą i harmonią. Wewnątrz znajdują się cenne polichromie oraz renesansowe epitafia, które świadczą o bogatej historii tego miejsca. To najcenniejszy zabytek miasta. Warto również odwiedzić rynek Opatowa i zobaczyć renesansową bramę miejską.

Podziemna trasa turystyczna w Opatowie

Pod miastem rozciąga się sieć podziemnych korytarzy, które dawniej służyły jako magazyny kupieckie. Dziś podziemia Opatowa są udostępnione dla turystów, oferując fascynującą podróż w czasie i odkrycie tajemnic średniowiecznego handlu.

- Obecnie Podziemna Trasa Turystyczna im. profesora Zbigniewa Strzeleckiego w Opatowie liczy ok. 500 metrów długości i składa się z trzech poziomów, których najniższy sięga 14,5 metra pod powierzchnię rynku. W podziemiach panuje stała temperatura – od ok. 8 do 12 stopni Celsjusza - informuje Powiatowe Centrum Kultury, Turystyki i Informacji w Opatowie.

Zamek Krzyżtopór w Ujeździe

Niewątpliwie jedną z największych atrakcji regionu jest Zamek Krzyżtopór w Ujeździe w gminie Iwaniska. Ta monumentalna rezydencja magnacka z XVII wieku, choć dziś w ruinie, wciąż zachwyca rozmachem i architektoniczną pomysłowością. Legenda głosi, że w czasach swojej świetności zamek był jednym z najbardziej luksusowych w Europie. Działa tutaj instytucja kultury.

Ruiny Pałacu Karskich we Włostowie

To miejscowość położona w gminie Lipnik. Znajdują się tam pozostałości po pałacu neorenesansowym z połowy XIX wieku. Budowlę otaczał park o wielkości około 10 hektarów. Był siedzibą wpływowej rodziny Karskich. Pałac popadł w ruinę już po zakończeniu II wojny światowej. W okresie PRL-u blask zaczął tracić także park, kiedy wycięto część starych drzew. Pod koniec 2023 roku pałac od prywatnych właścicieli zakupiło Starostwo Powiatowe w Opatowie, w 2026 ma ruszyć jego modernizacja (źródło: Facebook/Architektoniczna Rewolta Polska).

Osada neolityczna w Kopcu

Miejscowość ta znajduje się w gminie Iwaniska. W osadzie można wziąć udział w warsztatach i pokazach archeologii, dzięki temu poznać różne pradziejowe rzemiosła, takie jak: obróbka krzemienia, kości i bursztynu. można posłuchać ciekawostek o historii neolitycznej w regionie świętokrzyskim. 

Średniowieczna wieża w Tudorowie 

Wieś znajduje się w gminie Opatów. Jej historyczną wizytówką jest wieża zamkowa o średniowiecznym rodowodzie. To jeden z najbardziej intrygujących zabytków województwa świętokrzyskiego. Pochodząca z XV wieku, stanowi pozostałość średniowiecznego zespołu obronnego. Obecnie remontowana na pracownie plastyczna przez artystę rzeźbiarza Gustawa Hadynę (źródło: Urząd Gminy Iwaniska).

Tajemnicze odkrycie w Ptkanowie

Badacze ze stowarzyszenia Sakwa znaleźli ślad korytarza, który łączy gotycki kościół św. Idziego w Ptkanowie (część wsi Podole w gminie Opatów) z oddalonym o kilometr zgromadzeniem zakonnic. To prawdopodobnie pozostałość po działaniach templariuszy, których do Ptkanowa miał sprowadzić Henryk Sandomierski (źródło swietokrzyskie.travel).

Słynny produkt ziemi opatowskiej

Krówka Opatowska to tradycyjny polski smakołyk, który od lat zachwyca swoją wyjątkową, mleczną konsystencją i charakterystycznym smakiem. Produkowana w Opatowie według sprawdzonej receptury, stała się symbolem lokalnej tradycji cukierniczej. Ceniona za naturalne składniki, takich jak mleko i cukier, Krówka Opatowska cieszy się popularnością w kraju i za granicą, promując dziedzictwo regionu świętokrzyskiego. Odwiedzając ten rejon świętokrzyskiego, nie sposób nie spróbować kultowego smakołyku!

Kielce Radio ESKA Google News
Autor:
QUIZ. Co wiesz o Sandomierzu? Sprawdź czy znasz historię miasta oraz ciekawostki z nim związane
Pytanie 1 z 8
Rokitek w Sandomierzu to nazwa...