Galeria zdjęć

Oto najdłuższy szlak turystyczny w Świętokrzyskiem. Pokonasz go? Sprawdź trasę i atrakcje

2024-12-23 7:31

Województwo świętokrzyskie to znakomita alternatywa dla podróżników, którzy nie lubią zatłoczonych miejsc. Najdłuższy szlak w regionie liczy nieco ponad sto kilometrów. Kto wybierze się na taką eskapadę, zobaczy wiele atrakcji!

Spis treści

  1. Główny Szlak Turystyczny w Świętokrzyskiem. Co warto zobaczyć?
  2. W sercu Gór Świętokrzyskich
  3. Dużo turystycznych atrakcji

Najdłuższy szlak turystyczny w województwie świętokrzyskim - zwany "czerwonym" - łączy dwie miejscowości i zarazem dwa przeciwległe rejony, Gołoszyce w powiecie opatowskim (na wschodzie) oraz Kuźniaki w powiecie kieleckim na zachodzie.

Główny Szlak Turystyczny w Świętokrzyskiem. Co warto zobaczyć?

To główny szlak turystyczny w Świętokrzyskiem. Nosi imię Edmunda Massalskiego, działacza społecznego, promotora turystyki oraz byłego dyrektora Muzeum Świętokrzyskiego (dziś Narodowego) w Kielcach. Szlak liczy w sumie 105 kilometrów, przebiega przez dwa powiaty: opatowski oraz kielecki. Wzdłuż tej trasy znajduje się wiele rezerwatów przyrody. Ciekawe miejsca to:

  • Wesołówka
  • Szczytniak
  • Łysa Góra
  • Przełęcz Hucka
  • Skała Agaty
  • Łysica
  • Wymyślona
  • Radostowa
  • Klonówka
  • Sosnowica
  • Kamień Miedzianogórski
  • Barania Góra
  • Góra Siniewska
  • Perzowa Góra

W sercu Gór Świętokrzyskich

Na szlaku znajdują się znane miejscowości i miasta z atrakcjami turystycznymi. Są to: Święty Krzyż i Nowa Słupia, Święta Katarzyna i Łysica, Kakonin - położone w samym sercu Gór Świętokrzyskich. W ich rejonach nie brakuje znanych miejsc, jak choćby Osada Średniowieczna w Hucie Szklanej, latem warto odwiedzić zalew w Wilkowie w gminie Bodzentyn, w gościnne progi zapraszają również: Szklany Dom w Ciekotach oraz Park Legend czy Muzeum Starożytnego Hutnictwa Świętokrzyskiego w Nowej Słupi.

Świętokrzyskie. Tężnia Busko-Zdrój i Park Zdrojowy popularne wśród turystów i kuracjuszy

Dużo turystycznych atrakcji

Turystów kuszą malownicze tereny w gminach: Baćkowice, Nowa Słupia, Bieliny, Bodzentyn, Masłów, Miedziana Góra czy Strawczyn. Warto także zboczyć nieco ze szlaku i odwiedzić stolicę regionu - Kielce, z Kadzielnią, Karczówką, Telegrafem i innymi przyrodniczymi atrakcjami.

Wędrując górskimi odcinkami trasy można podziwiać piękne widoki, w tym celu najlepiej wejść na szczyty Łysicy czy Łysej Góry. Na Świętym Krzyżu turyści mogą udać się na klasztorną wieżę i z niej oglądać pejzaże Kielecczyzny (zobacz na zdjęciu poniżej).

Uwagę zwiedzających z pewnością przykuje słynna wieża radiowo-telewizyjna, którą można jednak obejrzeć tylko z zewnątrz. Obiekt nie jest przeznaczony dla turystów. Więcej: To najwyższa wieża telewizyjna w Polsce! Ma już 60 lat i mieści się na Świętym Krzyżu. Weszliśmy do środka

Być może nie wszyscy turyści odkryli jeszcze mniej znane wzgórze, czyli Przełęcz Świętego Mikołaja. Ma wysokość 544 metrów nad poziomem morza, znajduje się na terenie Świętokrzyskiego Parku Narodowego, w rejonie Kakonina i Woli Szczygiełkowej.

Nie brakuje też innych ciekawych miejsc. Pokonanie Głównego Szlaku Turystycznego w województwie świętokrzyskim warto rozłożyć na kilka dni. Jak przygotować się do wyprawy? Zobaczcie tutaj: TOP 10 miejsc w Świętokrzyskiem na aktywny wypoczynek jesienią. Znasz je?

Widok z wieży klasztornej na Świętym Krzyżu

i

Autor: Piotr Stańczak

Zobacz poniżej, gdzie zaczyna się Główny Szlak Świętokrzyski imienia Edmunda Massalskiego.

Czytaj również:

QUIZ. Z czego słyną miasta i gminy w Świętokrzyskiem? Wskazujemy atrakcje i ciekawostki, ty podajesz miejsce!
Pytanie 1 z 10
Żeliwny grzejnik jest symbolem...
SuperZdrowi
Jak podróżować w ciąży? Gość: dr Magdalena Broś–Konopielko, ginekolog położnik ze Szpitala Karowa. SuperZdrowi