Napad Rosji na Ukrainę wyzwolił w Polakach olbrzymie zainteresowanie służbą wojskową. Spektakularne sukcesy tamtejszej obrony terytorialnej spowodowały zmianę postrzegania naszych Wojsk Obrony Terytorialnej. Duża część społeczeństwa zrozumiała rolę WOT, siłę jej terytorialności, ducha walki i przekonała się, że lekka piechota rzeczywiście potrafi efektywnie walczyć z czołgami - mówi ppor. Danie Woś rzecznik prasowy 10. Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej.
Najlepszym sposobem znalezienia odpowiedzi na wszelkie pytania związane ze służbą w WOT jest kontakt z jednym z rekruterów 10 .Świętokrzyskiej. Rekruterzy to żołnierze WOT – ochotnicy, którzy pełnią służbę od co najmniej roku i są gotowi odpowiedzieć na każde pytanie dotyczące procesu rekrutacji, służby, korzyści i obowiązków.
Żeby dołączyć do świętokrzyskich terytorialsów i rozpocząć służbę, w pierwszej kolejności trzeba mieć polskie obywatelstwo, trzeba być pełnoletnim, zdrowym i niekaranym. Nie można także pełnić służby w innych rodzajach wojsk czy niektórych służbach mundurowych - wylicza ppor. Danie Woś rzecznik prasowy 10. Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej.
Wojska Obrony Terytorialnej są piątym rodzajem sił zbrojnych. Żołnierze WOT mają te same prawa i obowiązki co żołnierze innych rodzajów sił zbrojnych. W WOT można pełnić służbę zawodową oraz ochotniczą – tzw. terytorialną służbę wojskową, ta forma służby zapewnia możliwość pogodzenia dotychczasowej aktywności zawodowej, szkolnej czy akademickiej z pełnieniem służby wojskowej. Szkolenie ochotników w WOT odbywa się w formie rotacyjnej w wymiarze minimum dwóch dni w miesiącu w weekendy - informuje WOT.