Pierwsza tura wyborów samorządowych odbyła się 7, natomiast druga 21 kwietnia. Mieszkańcy wybierali wójtów, burmistrzów, prezydentów a także radnych miast i gmin, powiatów oraz do sejmiku wojewódzkiego.
Marcin Marzec w Sandomierzu
W stolicy regionu, Kielcach, w drugiej turze zwyciężyła Agata Wojda z Koalicji Obywatelskiej, która pokonała Marcina Stępniewskiego z Prawa i Sprawiedliwości. Zmiany nastąpiły w kilku większych miastach, stolicach powiatów. Władzę stracił choćby dotychczasowy burmistrz Sandomierza Marcin Marzec, który w drugiej turze przegrał z Pawłem Niedźwiedziem.
- Nie tracimy łączności! Państwa decyzją wciąż działam na rzecz miasta w Radzie Miasta Sandomierza. Dziękuję 2981 osobom, które zagłosowały na mnie wczoraj w 2 turze wyborów na Burmistrza Sandomierza. Jest mi niezmiernie miło, że postawili Państwo na mnie i obdarzyli tym samym swoim zaufaniem. Moje miasto Sandomierz - Królewskie Miasto było zawsze i jest w moim sercu. Jego dobro jest dla mnie wartością nadrzędną, dlatego jako radny będę pełnić tę służbę jak najlepiej - komentował Marcin Marzec na swej stronie na Facebooku.
Nie brak niespodzianek w gminach powiatu kieleckiego. O tym, kto stracił władzę już po pierwszej turze pisaliśmy tutaj: Wybory w gminach powiatu kieleckiego. Kto stracił władzę? Sensacji nie brakuje
Zbigniew Piątek w Piekoszowie
7 kwietnia głosowanie przegrali m.in. dotychczasowi burmistrzowie Bodzentyna (Dariusz Skiba), Łagowa (Paweł Marwicki) oraz Nowin (Sebastian Nowaczkiewicz). Po drugiej turze doszło do kolejnych, niespodziewanych rozstrzygnięć w powiecie kieleckim. Zbigniew Piątek, burmistrz Piekoszowa, należący do PiS, przegrał z Teresą Jakubowską. Uzyskał 42,68 procent poparcia, podczas gdy jego rywalka (startowała z własnego komitetu) 57,32 procent. Po dziesięciu latach rządów Piątek, w przeszłości także słynny świętokrzyski kolarz, żegna się więc ze stanowiskiem.
- Pozostawiam Miasto i Gminę Piekoszów nie tylko ze statusem miasta ale w dobrej kondycji finansowej i zrealizowanymi inwestycjami za prawie 100 milionów złotych. Zaplanowane jest wiele dalszych inwestycji i pozyskane są środki zewnętrzne ale to już będzie realizowane przez nowe władze. Życzę wszystkim mieszkańcom i mojej następczyni sukcesów w realizacji planów wyborczych z takim, co najmniej skutkiem jak zrobiłem to ja z moimi współpracownikami i Radą - napisał Zbigniew Piątek na swoim profilu na Facebooku.
Irena Marcisz w Łopusznie
Podobnie jak włodarz Piekoszowa, do statusu miasta 1 stycznia 2023 roku doprowadziła Łopuszno Irena Marcisz. Tak samo jak kolega "zza miedzy", teraz i ona pożegna się z fotelem burmistrza... Rywalizacja w tym mieście i gminie była zacięta, w drugiej turze Marcisz (startowała z listy PiS) uległa Andrzejowi Cieślickiemu, który reprezentował własny komitet. Zdobyła 47,40 procent głosów, jej przeciwnik 52,60.
- Kochani Mieszkańcy Miasta i Gminy Łopuszno dziękuję Wam za 2048 głosów. Jestem szczęśliwa i wdzięczna za Wasze serca. Podtrzymuje hasło wyborcze w nieustającej służbie Mieszkańcom i pozostaje do dyspozycji. Kocham Was i będę działać dalej społecznie - napisała na Facebooku Irena Marcisz, deklarując jednocześnie, że za niespełna cztery lata planuje wystartować w wyborach do Sejmu.
Dorota Łukomska w Stąporkowie
Niespodzianek nie brakuje także w innych powiatach. Największą jest z pewnością porażka Doroty Łukomskiej, która od półtorej dekady była burmistrzem Stąporkowa w powiecie koneckim. W drugiej turze uzyskała 33,87 procent poparcia, zaś jej przeciwnik, Jarosław Młodawski 66,13.
- Zostałam najmłodszym burmistrzem w Polsce, mając 28 lat, pełniłam tę funkcję blisko 15. lat, zrealizowaliśmy ogromną ilość inwestycji, pozyskaliśmy rekordowe dofinansowania, zostawiamy ogromne zadania do wykonania, na które pozyskaliśmy środki, jak budynek w strefie uzdrowiskowej z tężnią (to kolejne 7 mln zł.), cztery świetlice, i wiele innych, mieliśmy znakomite relacje z Urzędem Marszałkowskim, dzielącym środki z programów unijnych. Dziękuję Państwu Marszałkom! - napisała Dorota Łukomska na swoim profilu na Facebooku.
Ustępująca burmistrz dodała, że przyszedł czas na realizację ciągle odkładanych marzeń i "naładowanie baterii". - Zawsze miałam, mam i będę miała w sercu Gminę Stąporków, bo jestem jedną z Was, tak było i będzie. Natomiast chciałabym teraz te lata nakierować na siebie, odpoczynek, zrealizować swoje marzenia i odwiedzić kilka ciekawych miejsc, na co nigdy nie miałam czasu, a później realizować się w obszarze, który da mi satysfakcję wewnętrzną - dodała Łukomska.
Stanisław Pacocha w Gowarczowie
Nie jest to jedyna niespodzianka w powiecie koneckim. W gminie Gowarczów, ze stanowiskiem włodarza po latach żegna się Stanisław Pacocha. Podobnie jak w Łopusznie i Piekoszowie, za jego rządów miejscowość ta stała się miastem, zaś rządzący z wójta "awansował" na burmistrza. Oficjalnie stało się to 1 stycznia 2024 roku. Tymczasem teraz, w drugiej turze, Pacocha dostał tylko 38,92 procent poparcia, zaś jego przeciwniczka Joanna Dołowska 61,08 procent.
Oto nowi prezydenci i burmistrzowie największych miast w Świętokrzyskiem - zobacz galerię zdjęć poniżej.