Spis treści
- Miasta w Świętokrzyskiem o najmniejszej powierzchni
- Działoszyce. Historia i atrakcje
- Powstanie nowy park
W województwie świętokrzyskim mamy pięćdziesiąt miast. Różnią się oczywiście pod względem liczby ludności czy powierzchni jaką zajmują. Trzeba w tym miejscu wyjaśnić, że ilość mieszkańców nie jest automatycznie zależna od powierzchni danego miasta.
Z wiadomych względów, jako stolica największe są Kielce, które liczą 109,7 kilometrów kwadratowych. Mają ponad 183 tysiące mieszkańców (stan na 31 grudnia 2023 roku, dane według serwisu Polska w Liczbach).
Miasta w Świętokrzyskiem o najmniejszej powierzchni
Jak wygląda sytuacja, jeśli chodzi o miasta, które mają najmniejszą powierzchnię? Pod tym względem pierwsze miejsce w województwie świętokrzyskim zajmują Działoszyce w powiecie pińczowskim. Miasteczko to zajmuje 1,9 kilometra kwadratowego, liczy 848 mieszkańców. Jeśli chodzi o powierzchnię, wśród najmniejszych miasteczek są także:
- Morawica (powiat kielecki) - 4,4 km2 (1767 mieszkańców)
- Stopnica (powiat buski) - 4,6 km2 (1138)
- Klimontów (powiat sandomierski) - 4,7 km2 (1762)
- Wiślica (powiat buski) - 4,8 km2 (465)
Jeśli chodzi o miasta - stolice powiatów, najmniejsza jest Kazimierza Wielka. Ma powierzchnię 6,1 km kwadratowego.
Działoszyce. Historia i atrakcje
Działoszyce mają swoją bogatą historię. Jak czytamy na stronie internetowej gminy, najstarsza wzmianka o nich sięga 1222 roku, kiedy osadą zarządzał ówczesny biskup krakowski Iwo Odrowąż. W kolejnych stuleciach gmina rozwijała się prężnie, ale nie uniknęła też tragedii losowych. W 1902 roku szalejący pożar strawił 2/3 miasta. Działoszyce z mozołem odbudowały się na początku XX wieku. Niestety, w 1937 znów doznały klęski żywiołowej, tym razem skutków powodzi...
Później, w czasie II wojny światowej, zginęła znaczna część ludności w gminie, w tym prawie wszyscy pochodzenia żydowskiego.
Gmina Działoszyce posiada natomiast różne atrakcje turystyczne, wśród nich należy wymienić:
- zespół Pałacowy w Sancygniowie,
- park w Szyszczycach,
- ruiny synagogi w Działoszycach,
- kurhan pradziejowy z epoki brązu znajdujący się we wsi Szczotkowice.
Na liście zabytków w samych Działoszycach są także: kościół pod wezwaniem Świętej Trójcy oraz synagoga.
Powstanie nowy park
Gmina szykuje się do ważnej inwestycji. Burmistrz Stanisław Porada poinformował na swojej stronie na Facebooku o tym, że w Działoszycach powstanie park rekreacyjno-wypoczynkowy. Samorząd pozyskał działkę od prywatnych właścicieli w formie darowizny.
- Wszystkie formalności prawne zakończone bez problemów. Dzięki temu przekazaniu zaoszczędziliśmy 100 tysięcy złotych! To również wynika z bardzo dobrze napisanego projektu. Park rekreacyjno-wypoczynkowy będzie miejscem, gdzie wszyscy mieszkańcy będą mogli spędzać czas na świeżym powietrzu, korzystając z nowych atrakcji - napisał burmistrz Porada, dodając przy tym, że nie brakowało także osób sceptycznych wobec tej inwestycji.