Galeria zdjęć

Oto najpiękniejsza ulica w Kielcach - wskazała ją sztuczna inteligencja. Zdziwieni?

2025-05-21 14:20

To najbardziej znana ulica w Kielcach, sztuczna inteligencja uznała ją za najpiękniejszą w stolicy województwa świętokrzyskiego. Popularna "Sienkiewka" przeżywała dotąd wzloty i trudne momenty, ale nadal jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych miejsc w grodzie nad Silnicą.

Spis treści

  1. "Sienkiewka" - serce Kielc
  2. Dlaczego najpiękniejsza? AI odpowiada
  3. Imprezy, zloty, jarmarki i święta
  4. Historia ulicy Sienkiewicza w Kielcach
  5. Ważne daty

"Sienkiewka" - serce Kielc

Ulica Sienkiewicza wiedzie od Żelaznej aż do Placu Moniuszki, innymi słowy łączy dworzec kolejowy z Kieleckim Centrum Kultury. Liczy w sumie około 1200 metrów długości. Blisko stąd choćby do Rynku, Parku Miejskiego imienia Stanisława Staszica, Plant, Skweru Ireny Sendlerowej, obok ulicy znajduje się między innymi Plac Artystów. W okolicy jest wiele urzędów czy różnych instytucji.

Dlaczego najpiękniejsza? AI odpowiada

Sztuczna inteligencja uznała popularną "Sienkiewkę" za najpiękniejszą w stolicy województwa. Ten wybór raczej nie powinien dziwić. Jakie argumenty wysunęła AI? Są to:

  • Wyjątkowa architektura: kamienice zachwycają swoim pięknem i dbałością o detale.
  • Bogata historia: ulica jest świadkiem ważnych wydarzeń w historii Kielc.
  • Tętniące życiem kawiarnie i restauracje: idealne miejsce na relaks i spotkania towarzyskie.
  • Centralne położenie: Sienkiewicza to serce Kielc, łatwo dostępne z każdego miejsca w mieście.

Takie atuty "Sienkiewki" wymieniła sztuczna inteligencja.

Imprezy, zloty, jarmarki i święta

Dodajmy, że obecnie ulica jest miejscem między innymi takich cyklicznych imprez jak: Święto Kielc, Budzenie Sienkiewki (tę akcję zapoczątkowali przedsiębiorcy działający na deptaku i w jego okolicach), zloty food trucków, Święto Rzemiosła, tędy przechodzą różne marsze, odbywają się uroczystości, święta, jarmarki, pokazy iluzjonistów. Moglibyśmy wymienić jeszcze kolejne wydarzenia.

Zobacz:

Świętokrzyskie. Juwenalia 2025 w Kielcach, studencki korowód na ulicach miasta

Historia ulicy Sienkiewicza w Kielcach

Zalążek obecnej ulicy Sienkiewicza zaczął tworzyć się jeszcze pod koniec XVII wieku. Przez ponad sto lat nie miała jednak twardej nawierzchni, przebiegała między budynkami mieszczan (dzisiejszy Rynek) a posiadłościami biskupów krakowskich (okolice obecnej ulicy Małej). Wiodła na zachód, do brzegów rzeki Silnicy.

W 1821 roku Marian Potocki wykonał plan zagospodarowania przestrzennego dla Kielc. Dzisiejsza ulica Sienkiewicza zaczynała się przy Placu Leonarda, biegła na zachód... donikąd. Już wtedy jednak w zamyśle miała prowadzić na tereny górnictwa i hutnictwa kruszcowego na Czarnowie i w Górkach Szczukowskich.

W 1823 roku otrzymała imię Konstantego Pawłowicza, Wielkiego Księcia Rosyjskiego, dowódcy armii Królestwa Polskiego. W XIX wieku została wybrukowana, kończyła się u zbiegu ulic Leśnej i Kapitulnej. Dopiero pod koniec tamtego stulecia powstała stacja kolejowa, do której biegła dzisiejsza Sienkiewicza. Wybudowano też mostek na Silnicy. Co ciekawe, na południe od niej, między ul. Czystą (dziś Paderewskiego) a Żelazną znajdowały się pola uprawne i łąki. (Źródło: Wikipedia).

Najbardziej znana dziś ulica Kielc zmieniała się dość intensywnie, szczególnie na początku XXI wieku.

Ważne daty

Poniżej podajemy kilka ciekawostek i faktów historycznych:

  • W czasie I wojny światowej administracja Austro-Węgier nazwała ulicę imieniem cesarza Franciszka Józefa.
  • W 1919 roku, już po odzyskaniu przez Polskę niepodległości, ulica otrzymała imię słynnego polskiego pisarza.
  • W 2002 roku wyremontowano odcinek deptaka od ulicy Małej do Staszica. Uroczyście otworzył go ówczesny prezydent Polski Aleksander Kwaśniewski.
  • W 2003 roku zakończył się kolejny etap przebudowy ulicy, tym razem od Staszica do mostku nad Silnicą.
  • W 2004 roku gotowy był już następny odcinek deptaka - od rzeki Silnicy do Paderewskiego a także wyżej - od Placu Moniuszki do Dużej. U zbiegu Sienkiewicza i Kapitulnej urządzono z kolei dzisiejszy Plac Artystów, sąsiadujący z Parkiem Miejskim im. Stanisława Staszica.
  • 2006 rok, to koniec przebudowy ostatniego odcinka ulicy - od Paderewskiego (dawniej Buczka) do Żelaznej. W sumie roboty na "Sienkiewce" trwały przez około pięć lat.

Czytaj również:

Zobaczcie i porównajcie - jak zmieniała się ulica Sienkiewicza na przełomie lat, aż do współczesności. Galeria zdjęć poniżej.

Co wiesz o powiecie kieleckim? Sprawdź, czy znasz gminy, historię i atrakcje
Pytanie 1 z 10
W której gminie powiatu kieleckiego znajduje się miejscowość Micigózd?