Edukacja

Oto Szkoła Roku 2025 w Kielcach i Świętokrzyskiem. Wśród absolwentów są aktorzy i sportowcy!

2025-02-21 12:36

Poznaliśmy wyniki najnowszego plebiscytu na Szkołę Roku 2025 w Kielcach i województwie świętokrzyskim. Akcję organizuje serwis Wasza Edukacja, w głosowaniu uczestniczyli uczniowie, rodzice oraz nauczyciele. Placówka, która zwyciężyła w naszym regionie, ma wielu znanych absolwentów!

Spis treści

  1. Zwycięskie szkoły z Kielc i świętokrzyskiego
  2. Historia i osiągnięcia kieleckiej "jedenastki"
  3. Projekty, terapie i rozwój czytelnictwa
  4. Znani absolwenci SP 11 w Kielcach
  5. Te szkoły zwyciężyły w Polsce

Do udziału w plebiscycie zgłoszono 607 szkół z województwa świętokrzyskiego, samo głosowanie na najlepszą placówkę trwało od 15 listopada 2024 roku do 10 stycznia 2025 roku.

Dla trzech najlepszych szkół w danym województwie przewidziana jest nagroda w postaci znaku jakości oraz konto premium na portalu WaszaEdukacja.pl.

- Ta inicjatywa nie tylko honoruje osiągnięcia placówek edukacyjnych, ale także stanowi bodziec do dalszego doskonalenia procesów nauczania, przyczyniając się do podniesienia standardów edukacyjnych w regionie - informują organizatorzy plebiscytu.

Zwycięskie szkoły z Kielc i świętokrzyskiego

Oto dziesięć najlepszych szkół w Kielcach i województwie świętokrzyskim w plebiscycie serwisu Wasza Edukacja.

  1. Szkoła Podstawowa Integracyjna nr 11 im. Bohaterów Warszawy w Kielcach - 939 głosów,
  2. Katolicka Szkoła Podstawowa im. Maryi z Nazaretu w Kielcach - 903,
  3. Szkoła Podstawowa w Cierchach (gmina Mniów) - 688, 
  4. Szkoła Podstawowa Integracyjna im. 100-lecia Odzyskania Niepodległości Przez Polskę w Micigoździe (gmina Piekoszów) - 222,
  5. Szkoła Podstawowa im. Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku (gmina Strawczyn) - 117,
  6. Szkoła Podstawowa im. Jana Kochanowskiego w Piekoszowie - 44,
  7. Szkoła Podstawowa im. Antoniego Hedy Szarego w Kunowie - 15,
  8. Szkoła Podstawowa im. Jana Olrycha Szanieckiego w Szańcu (gmina Busko-Zdrój) - 14,
  9. Szkoła Podstawowa im. E. G. Kaszyńskiego Nurta w Goździe (gmina Łączna) - 3,
  10. Szkoła Podstawowa nr 3 im. płk Aleksandra Krzyżanowskiego Wilka w Busku-Zdroju - 2.

Historia i osiągnięcia kieleckiej "jedenastki"

Szkoła Podstawowa Integracyjna numer 11, która znajduje się przy ulicy Jasnej 20/22 w Kielcach (nieopodal ulic 1 Maja i Okrzei) funkcjonuje już ponad sześćdziesiąt lat. Otwarta została 1 marca 1958 roku. Dziewięć lat później - 24 września 1967 - nadano jej imię Bohaterów Warszawy. Jak czytamy w szkolnych, internetowych kronikach, znaczącym wydarzeniem w działalności "jedenastki" było utworzenie w 1981 roku oddziału specjalnego dla dzieci niedosłyszących. Pełne nauczanie integracyjne wprowadzono po raz pierwszy w roku szkolnym 1996/97, gdy powstała pierwsza tego typu klasa.

Po reformie szkolnictwa, w latach 1999-2016 w budynku działało także Gimnazjum numer 4, które razem ze szkołą podstawową numer 11 IX Liceum Ogólnokształcącym Integracyjnym weszło w skład Zespołu Szkół Ogólnokształcących numer 4. 1 września 2017 roku placówka z ulicy Jasnej zmieniła nazwę na Szkołę Podstawową Integracyjną nr 11. Obecnie jej dyrektorem jest Elżbieta Siudak.

-Jest to bardzo miłe wyróżnienie, z jednej strony docenienie naszej pracy, a z drugiej motywacja do jeszcze większej pracy i zaangażowania - przyznaje w rozmowie z serwisem kielce.eska.pl dyrektor Elżbieta Siudak.

Projekty, terapie i rozwój czytelnictwa

Obecnie w murach "jedenastki" kształci się 676 uczniów, którzy pochodzą z różnych części Kielc. W tym gronie jest 137 dzieci z różnymi niepełnosprawnościami - niesłyszących, słabo słyszących, niewidomych, słabo widzących, poruszających się na wózkach czy posiadających spektrum autyzmu. W placówce pracuje 115 nauczycieli, w tym również specjaliści i wspomagający.

- Z jednej strony pracujemy tak, jak wszystkie inne szkoły, z drugiej jesteśmy placówką integracyjną, dzieci zdrowe uczą się z niepełnosprawnymi. Bierzemy udział w różnych projektach, obecnie realizujemy duże przedsięwzięcie dzięki funduszom unijnym, dotyczy rozwijania znajomości języka angielskiego, dogoterapii (zajęcia z udziałem psów - przyp. PSta), terapii logopedycznej metodą Warnkego i jeszcze wielu innych zajęć. Realizujemy Program Narodowego Rozwoju Czytelnictwa, bardzo prężnie pracuje nasza biblioteka, wiele dzieci wypożycza i czyta książki - wylicza Elżbieta Siudak.

"Jedenastka" dysponuje dwoma budynkami, w jednym są basen, wielka hala i sale do różnych terapii.

Znani absolwenci SP 11 w Kielcach

Wśród znanych absolwentów Szkoły Podstawowej numer 11 są między innymi:

  • Wojciech Makowski - srebrny medalista igrzyska paraolimpijskich w pływaniu,
  • Natalia Samojlik - aktorka, występująca m.in. w takich filmach i serialach jak "Korona Królów. Jagiellonowie", "Na sygnale", "Barwy szczęścia", "Przyjaciółki",
  • Paweł Janyst - aktor znany choćby z "M jak Miłość", "Czasy honoru", "Korony Królów",
  • Maksymilian Król - aktor, wystąpił m.in. w filmie "Po tamtej stronie okna".
  • Aleksander Kossakowski - niepełnosprawny biegacz-lekkoatleta, medalista Mistrzostw Świata i Europy.

Te szkoły zwyciężyły w Polsce

Jeśli chodzi o wyniki głosowania w całym kraju, pierwsze miejsce zajęła Miejska Szkoła Podstawowa numer 11 imienia Powstańców Śląskich z Piekar Śląskich, która zdobyła 3996 głosów. Na drugiej pozycji uplasowała się Szkoła Podstawowa imienia Jana Brzechwy z Okuniewa w województwie mazowieckim (3235). Trzecia lokata przypadła Szkole Podstawowej imienia Jana Pawła II w Dobroniu w woj. łódzkim (2986).

Świętokrzyskie. Studniówka Zespołu Szkół Ekonomicznych im. M. Kopernika w Kielcach
Kielce Radio ESKA Google News
Autor:
Jak dobrze znasz osiedla w Kielcach? Quiz nie tylko dla "Scyzoryków"!
Pytanie 1 z 10
Na którym kieleckim osiedlu znajduje się ulica Jana Karskiego?