We wtorek 27 czerwca w Parku przy ulicy Benedyktyńskiej 6 w Nowej Słupi odbyła się konferencja pod tytułem "Współpraca, Innowacje, Turystyka Zrównoważona". To właśnie uczestnicy tego spotkania mieli okazję, jako jedni z pierwszych, obejrzeć nowoczesny obiekt.
Konferencja o turystyce
Inicjatorami konferencji były: Polska Organizacja Turystyczna oraz Regionalna Organizacji Turystyczna Województwa Świętokrzyskiego. Wśród uczestników i zaproszonych gości byli m.in. Andrzej Gut-Mostowy, sekretarz stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki, Rafał Szmytke, prezes Polskiej Organizacji Turystycznej, Andrzej Bętkowski, Marszałek Województwa Świętokrzyskiego, Marcin Piętak, prezes Regionalnej Organizacji Turystycznej Województwa Świętokrzyskiego.
Czarownica witała gości w Parku Legend w Nowej Słupi
Gości witała... czarownica z Nowej Słupi. Rozdawała upominki, pozowała do zdjęć, nam zaś opowiedziała, że w Parku Legend zjawiła się, aby sprawdzić, czy inwestycja przebiegła właściwie. - O to prosiły mnie pozostałe wiedźmy z Łysej Góry - przypominała. Ten jedyny w swoim rodzaju wywiad potoczył się oczywiście w żartobliwym tonie, możecie obejrzeć go poniżej.
Park Legend w Świętokrzyskiem - jedyne takie miejsce w Polsce
Park Legend budził ciekawość gości. Mieli okazję zwiedzić poszczególne jego zakątki. Jest to miejsce, gdzie dzięki nowoczesnym urządzeniom i multimediom można poznać różne legendy związane nie tylko z Górami Świętokrzyskimi, ale także innymi rejonami województwa, np. Ponidziem czy ziemią sandomierską.
- Multimedialny Park Legend to pierwsza tego typu inwestycja w Polsce i jedna z nielicznych w Europie, która prezentuje niematerialne dziedzictwo regionu poprzez ukazanie legend. Zapoznamy się z nimi na ścieżce edukacyjnej. Przedstawimy kilkanaście najbardziej popularnych legend. Funkcjonować będzie sala edukacyjna, jest sala kinowa, zaplecze - sklepik czy eko bar - zapowiada Małgorzata Wilk-Grzywna, dyrektor Regionalnej Organizacji Turystycznej Województwa Świętokrzyskiego oraz szefowa Parku Legend w Nowej Słupi.
Atrakcja dla turystów za 21 milionów
Ceny biletów do parku mają oscylować od 20 do 30 złotych. Jak zapowiada Małgorzata Wilk-Grzywna, obiekt ma być czynny dla zwiedzających od wtorku do niedzieli, w godzinach od 10 do 18. Jeżeli będzie większe zainteresowanie ze strony turystów, wtedy czas pracy parku zostanie wydłużony. Obiekt będzie dostępny przez cały rok.
- Wartość całego projektu wynosi 21 milionów złotych, 75 procent tej sumy stanowi dofinansowanie z Unii Europejskiej. Resztę kosztów pokryły pieniądze z budżetu państwa, Regionalnej Organizacji Turystycznej oraz Miasta i Gminy Nowa Słupia - informuje dyrektor Małgorzata Wilk-Grzywna.