Odwodnienie latem. Ile wody dziennie trzeba pić? Po tym poznasz, że pijesz za mało wody

i

Autor: Pixabay

Odwodnienie latem. Ile wody dziennie trzeba pić? Po tym poznasz, że pijesz za mało płynów

2022-07-15 11:17

Objawem odwodnienia jest nie tylko silne uczucie pragnienia. Sygnałów świadczących o tym, że pije się zbyt mało płynów jest zdecydowanie więcej. Często nie zdajemy sobie z nich sprawy, a jak się okazuje konsekwencje niewystarczającego nawodnienia mogą być poważne.

Odpowiednie nawodnienie jest szczególnie istotne w porze letniej, kiedy doskwierają nam wysokie temperatury. Jednak nie tylko wtedy powinniśmy zadbać o odpowiednią ilość płynów w naszym organizmie. Picie wody w dostatecznym poziomie należy praktykowane przez cały rok.

Co się dzieje z naszym organizmem jeśli pijemy za mało wody?

- Zbyt mało wody powoduje, że zatrzymujemy sobie ją w organizmie, co może prowadzić do powstawania obrzęków. Nasze ciało musi mieć mechanizm kompensacji - mówi Daria Sych, dietetyk.

Jeśli odwodnienie nie jest leczone, dochodzi do drgawek, pojawia się gorączka i hipotonia ortostatyczna. W efekcie może dojść nawet do śpiączki bądź śmierci.

- Przy nawet niedużym odwodnieniu występuje uczucie zmęczenia oraz senności. Czujemy się niedotlenieni i może nas boleć głowa. Przy większym odwodnieniu dochodzi do zatrzymania oddawania moczu. Przez wiele godzin w ogóle nie musimy korzystać z toalety. Warto też popatrzeć na swoją skórę. Jeśli się uszczypniemy ją i zostaje ona wyciągnięta, nie wraca do poprzedniego stanu to znaczy, że pijemy zbyt mało płynów. Ponadto skóra staje się przesuszona, uwidaczniają się zmarszczki i cienie pod oczami - uzupełnia specjalistka.

Ile powinniśmy wypijać płynów dziennie?

Ważne jest aby nawadniać organizm regularnie, a nie na raz w dużej ilości. Najlepiej spożywać minimum 2 litry wody dziennie, a w okresie letnim nawet więcej. Można wypijać także herbaty ziołowe i owocowe, a także soki wyciskane z warzyw i owoców. Należy też unikać napojów działających moczopędnie - alkoholu, mocnej kawy i herbaty oraz kolorowych napojów gazowanych. Płyny dostarczamy również pod postacią zup, sosów, soczystych owoców oraz warzyw. Jeśli nasz organizm się odwodni możemy sięgnąć po płyny izotoniczne i nawadniające, które są źródłem niezbędnych dla organizmu elektrolitów.

Ćwiczenia edukacyjne "Bezpieczne wakacje nad wodą"

QUIZ o etyce i moralności. Czy jesteś dobrym człowiekiem?

Pytanie 1 z 10
Często pomagasz potrzebującym?