Spis treści
- Rejów wita. Zalew, muzeum i... Oczy Ziemi
- Suchedniów mówi "dzień dobry"
- Atrakcje nad zalewem
- Zatrzymaj się w malowniczych Mostkach
- Znane miejsca w pobliżu Mostek
Osiedle Rejów w Skarżysku-Kamiennej - Suchedniów - Mostki tworzą swoisty geograficzny trójkąt, dzieli je wzajemnie od siebie mniej niż dziesięć kilometrów. Dla wytrwałych piechurów nie jest to "odstraszająca" odległość. Wspólny mianownik jest taki, że każda z tych miejscowości ma zalew.
Rejów wita. Zalew, muzeum i... Oczy Ziemi
Podróż najlepiej zacząć od zalewu na Rejowie. Z centrum Skarżyska-Kamiennej można dojechać tam autobusami komunikacji miejskiej (linii numer 7 z ul. Niepodległości i 19 z 1 Maja) bądź też pociągiem Regio kursującym do Kielc. W tym drugim przypadku trzeba wysiąść na stacji Skarżysko Zachodnie i kontynuować marsz ulicą Sportową aż do zalewu Rejów. Znajduje się tam ośrodek wypoczynkowy, naprzeciwko plaża, którą gospodaruje Miejskie Centrum Sportu i Rekreacji. Miłośnicy historii na pewno powinni odwiedzić Muzeum Orła Białego, które mieści się u zbiegu ulic Wioślarskiej i Słonecznej. W sąsiedztwie znajduje się stadion piłkarski Granatu Skarżysko.
Podążając wzdłuż zalewu Rejów na południe warto poświęcić czas na poznanie... Oczu Ziemi! Tak nazywa się popularnie miejsce w środku lasu, na pograniczu Skarżyska i Suchedniowa. To pozostałości po dawnym kamieniołomie, kilka kilometrów dalej możemy natrafić jeszcze na nieliczne ślady dawnych austriackich koszar, działających w tym miejscu w czasie I wojny światowej.
Suchedniów mówi "dzień dobry"
Wędrując leśną trasą na południe (zalew rejowski mamy wtedy po naszej prawej stronie), dotrzemy do ulicy Stokowiec - jest to już część Suchedniowa.
Stokowiec to nazwa dawnej wsi, która później stała się częścią Miasta Suchedniów. Chcąc dostać się do kolejnego zalewu, kierujemy się kolejno do:
- stacji PKP Suchedniów Północny,
- okolic cmentarza w Suchedniowie,
- osiedla Bugaj w Suchedniowie,
- stacji PKP Suchedniów.
Część odległości pokonamy asfaltem, ze stacji PKP Suchedniów do zalewu dojdziemy leśnymi ścieżkami (latem i jesienią jest to "grzybowe zagłębie"), trzeba zaznaczyć, że teren do pokonania jest wymagający, są wzniesienia, potem trzeba uważać schodząc z nich w dół.
Uwaga - jeżeli w trakcie wyprawy z Rejowa udamy się do Oczu Ziemi, trasa będzie wyglądała nieco inaczej - wyjdziemy z lasu do ulicy Szerokiej, skąd następnie możemy zejść do osiedla Bugaj.
Trasę ze skarżyskiego Rejowa do zalewu w Suchedniowie (przez Oczy Ziemi) pokazujemy na mapie poniżej.
Atrakcje nad zalewem
Terenem nad zalewem w Suchedniowie zarządza tamtejszy Miejsko-Gminny Ośrodek Sportu i Rekreacji. Kąpiel w tym miejscu to alternatywa na wakacje, ale już wiosną można tu wypocząć, skorzystać ze spacerowych ścieżek, na najmłodszych czeka plac zabaw. Jest dostępny także teren do campingu, można korzystać z kortów tenisowych. Miasto Suchedniów liczy ponad 7 tysięcy mieszkańców (źródło: Polska w liczbach), zalew to jedna z największych jego atrakcji. Tętni życiem latem, ale to również ciekawa alternatywa do wypoczynku wiosną. Suchedniów zwany jest "bramą do Gór Świętokrzyskich", choć niektórzy tak samo określają położone nieco bardziej na północ Skarżysko.
Odwiedziliśmy już dwa zalewy, czeka nas jeszcze trzeci! Pozostajemy w gminie Suchedniów i wędrujemy do Mostek. Można dotrzeć do nich leśną trasą, ale to bardziej wymagające zadanie. Wybieramy podróż następującą trasą:
- ulicą Ogrodową,
- ulicą Bodzentyńską (przy niej znajduje się m.in. Suchedniowski Ośrodek Kultury "Kuźnica"),
- parkiem Małpim Gajem na osiedlu Bugaj
- ulicą Langiewicza,
- przez Kleszczyny (część Suchedniowa),
- sołectwo Mostki.
Dla lepszego zobrazowania trasy z Suchedniowa do Mostek, polecamy mapę poniżej.
Zatrzymaj się w malowniczych Mostkach
Wieś Mostki leży w gminie Suchedniów, niemal na pograniczu z gm. Wąchock i powiatem starachowickim. Z czego słynie ta miejscowość? Nie licząc zalewu jest to Wiejski Dom Kultury - klimatyczne miejsce, gdzie kultura, rekreacja, turystyka brata się z historią i atrakcyjnym położeniem. Siedzibą tej instytucji jest XIX-wieczny dworek, w którym niegdyś mieściło się biuro zarządu Wielkiego Pieca.
Mostki leżą nad rzeką Żarnówką, w pobliżu miejscowości płynie także mniejsza rzeka - Kaczka. Na chętnych czekają malownicze tereny w Puszczy Świętokrzyskiej, nad samym zalewem jest plaża, miejsce do wypoczynku, z wyższych wzniesień można oglądać leśno-wiejskie pejzaże. To miejsce chętnie odwiedzają sportowcy, na początku roku odbywa się tam tradycyjny bieg upamiętniający Powstańców Styczniowych z 1863 roku. Nie brakuje także miłośników rowerowych wypraw.
Znane miejsca w pobliżu Mostek
Chcą lepiej poznać leśne okolice Mostek, możemy też udać się do źródełka "Burzący stok", położonego na południe od wsi, na północ od Wzdołu Kolonii w gminie Bodzentyn i na wschód od Michniowa. Inne znane przyrodnicze i historyczne miejsca, znajdujące się w promieniu 10 km od Mostek to:
- Rezerwat Wykus,
- Skałki Biały Kamień,
- Rezerwat Góra Sieradowska,
- Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie,
- Polana Langiewicza,
- Zalew w Wąchocku,
- Klasztor Cystersów w Wąchocku.
Do Skarżyska-Kamiennej możemy wrócić np. busem ze Starachowic, jeśli podążamy do Kielc, można wybrać trasę z przesiadką w Suchedniowie. Wrócimy zmęczeni, ale jednocześnie... zadowoleni.
Czytaj również:
- Rowerowe trasy w Górach Świętokrzyskich idealne na majówkę. Sprawdź, co można zwiedzić
- Poznaj szlak wokół trzech zalewów w świętokrzyskim. Zmęczysz się, ale nie pożałujesz!
- To miejsce zwane jest zieloną oazą Kielc. Zachwycający ogród można zobaczyć już w majówkę!
