Nowoczesne laboratoria otwierają nowe możliwości przed Politechniką Świętokrzyską. - Liczymy na współpracę z przemysłem, ale też i rozwój nauki – mówi prof. Barbara Goszczyńska, kierownik projektu CENWIS.
Na wyposażeniu Laboratorium Prototypowania i Eksploatacji Technologii i Instalacji Odnawialnych Źródeł Energii jest między innymi miernik mikroklimatu i jeden z czterech w kraju manekinów termicznych. - Dzięki urządzeniom możemy zaproponować konkretne rozwiązania co poprawić w budynku, żeby ludzie oddychali świeżym powietrzem – mówi dr Ewa Zander - Świercz, kierownik Laboratorium Prototypowania i Eksploatacji Technologii i Instalacji Odnawialnych Źródeł Energii.
Manekin termiczny pozwoli uczelni nawiązać współpracę z branżą odzieżową. - Pozwala nam na pomiar oporności cieplnej odzieży. Producenci odzieży dopiero otwierają się na tę działkę, a my możemy im w tym pomóc i taki parametr podać – podkreśla dr Ewa Zander - Świercz.
Laboratorium Zaawansowanych Nanotechnologii i Nanomateriałów to cztery pracownie – jedna z nich skupia się na przetwórstwie tworzyw sztucznych. - Możemy się pochwalić, że jesteśmy pierwszą w kraju Politechniką, która zdecydowała się bawić w przetwórstwo ciekłego sylikonu. Ta technologia jest zupełnie odmienna od przetwórstwa termoplastu – mówi prof. Monika Madej. Laboratorium będzie wytwarzać między innymi elementy medyczne. Uczelnia już współpracuje w tym zakresie ze Świętokrzyskim Centrum Onkologii w Kielcach.
W specjalnie przygotowanym bunkrze w budynku CENWIS znajdzie się jeden z najnowocześniejszych systemów rentgenowskiej tomografii komputerowej łączący różne źródła promieniowania.
Budowa Centrum będzie kosztować ponad 75 milionów złotych, z czego ok. 67 milionów złotych pochodzi z funduszy unijnych.