Sport

Powstało Muzeum Historii Klubu Iskra Kielce. Znalazło się w nim ponad 600 eksponatów! Galeria zdjęć

2024-02-29 8:32

W środę 28 lutego nastąpiło otwarcie Muzeum Historii Klubu Iskra Kielce. W gablotach znalazły się m.in. gwizdek słynnego trenera Edwarda Strząbały, wiele koszulek oraz pamiątkowych zdjęć.

Piłka ręczna to Kielce, a Kielce to... piłka ręczna. Nie są to z pewnością skojarzenia na wyrost. O popularności tej dyscypliny sportu w grodzie nad Silnicą nikogo specjalnie przekonywać nie trzeba.

Startuje Muzeum Historii Klubu Iskra Kielce

W środę 28 lutego o godzinie 17.30 rozpoczął się wernisaż w Muzeum Historii Klubu Iskry Kielce. Dla zwiedzających udostępnione będzie kolejnego dnia, czyli w czwartek 29 lutego! Tego dnia Industria Kielce rozegra ostatni grupowy w Lidze Mistrzów z norweskim Kolstad Handball i przy tej okazji będzie można po raz pierwszy podziwiać wystawy. 

Blisko 600 eksponatów w Hali Legionów

- W wernisażu wezmą w nim udział przede wszystkim darczyńcy bez których nie powstałyby wystawy. Jesienią 2023 roku klub zwrócił się z prośbą do ludzi pamiętających jeszcze początki lokalnego handballa, byłych zawodników, trenerów, działaczy, a także kibiców o przekazywanie ze swoich prywatnych zasobów artefaktów ważnych z historycznego punktu widzenia. Na ten apel odpowiedziało tak wiele osób, że łącznie pokazanych będzie około 600 eksponatów - informuje Marcin Batóg, rzecznik prasowy Iskry Kielce.

Pamiątki po Iskrze Kielce

Do Muzeum Historii Iskry Kielce trafiły między innymi:

  • gwizdek legendarnego szkoleniowca Edwarda Strząbały
  • piłka, którą grano w klubie w latach 60. ubiegłego wieku
  • wiele koszulek
  • elementy kibicowskich opraw
  • szaliki
  • zapiski trenerskie pokazujące zagrywki taktyczne
  • historyczne zdjęcia, wycinki z prasy
  • medale, trofea i puchary z tym najcenniejszym w historii klubu - za zwycięstwo EHF Ligi Mistrzów w 2016 roku.

Ściana sław piłki ręcznej

W głównym holu Hali Legionów przy ulicy Leszka Drogosza 2 w Kielcach znajduje się ściana z tablicą - klubowa Wall of Fame. Są na niej stalowe gwiazdy z nazwiskami zawodników, trenerów i działaczy, którzy mieli niebagatelny wkład w rozwój klubu. Gwiazd jest obecnie 65 i będą sukcesywnie dokładane.

Kiedy można zwiedzać Muzeum Historii Klubu Iskra Kielce

W inne dni robocze na teren Muzeum wejście będzie bezpłatne, nie jest wymagana rezerwacja. Zwiedzanie możliwe będzie od wtorku do piątku w godzinach 10-16. W dni meczowe (zarówno w dni powszednie, jak i weekendy) wejście możliwe będzie tylko dla osób posiadających bilet. Możliwa jest także rezerwacja zwiedzania grupowego. 

Po szczegółowe informacje należy się zgłosić pod adresem e-mail: muzeum@kielcehandball.pl.

Świętokrzyskie. Kibice na meczu piłki ręcznej Industria Kielce - Orlen Wisła Płock

QUIZ. Iskra Kielce sprzed lat. Co wiesz o byłych piłkarzach ręcznych i sukcesach klubu?

Pytanie 1 z 8
Piłkarze ręczni z Kielc przed laty występowali pod szyldem Korony Kielce. W którym roku doszło do rozłączenia sekcji i powstania klubu Iskra?