Inwestycja zostanie dofinansowana z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg w kwocie 27,5 mln zł, a szacowana wartość dokumentacji projektowej i robót budowlanych to około 50 mln zł. Beneficjentem rządowego dofinansowania jest Samorząd Województwa Świętokrzyskiego, a realizatorem zadania inwestycyjnego Świętokrzyski Zarząd Dróg Wojewódzkich w Kielcach.
- Z Ministrem Infrastruktury podpisaliśmy porozumienie według, którego otrzymaliśmy promesy na realizację trzech obwodnic we Włoszczowie, w Sandomierzu i w Morawicy. Dziś podpisujemy umowę na realizację obwodnicy Morawicy. Jej zakres kosztowy uwzględniając wykup gruntów to ponad 80 milionów złotych - mówił marszałek Andrzej Bętkowski.
- Dzięki obwodnicy odciążone zostanie centrum Morawicy, co znacząco przyczyni się do poprawy bezpieczeństwa mieszkańców. Firma Fabe, która wygrała przetarg jest przedsiębiorstwem sprawdzonym, które w tej chwili także realizuje inwestycję w Starachowicach zgodnie z planem i harmonogramem. Liczymy, że podobnie będzie przy budowie obwodnicy w Morawicy - podkreślił członek Zarządu Województwa Tomasz Jamka.
Jest to od dawna wyczekiwana inwestycja. Nowa droga pomoże w odkorkowaniu centrum Morawicy. Wpłynie także na bezpieczeństwo ruchu oraz usprawni komunikację ze specjalnej strefy ekonomicznej w Dębskiej Woli, która wciąż się rozwija.
Obwodnica Morawicy będzie miała długość ok. 2,6 km i powstanie w ciągu drogi wojewódzkiej nr 766. Poprowadzona zostanie w południowej części sołectw Morawica i Wola Morawicka, pomiędzy drogą wojewódzką nr 766 (Morawica-Pińczów) i drogą krajową nr 73 (Kielce-Tarnów).
Inwestycja obejmuje m.in:
- budowę południowej obwodnicy Morawicy wzdłuż DW 766 o dł. ok. 2,6 km,
- przebudowę odcinków istniejącej DW 766 na wlotach do projektowanego skrzyżowania typu rondo,
- budowę skrzyżowań z innymi drogami publicznymi wzdłuż projektowanego odcinka obwodnicy,
- przebudowę odcinka DK 73 (od km 26+798 do km 27+130.95) w związku z budową skrzyżowania typu rondo z projektowaną obwodnicą Morawicy,
- przebudowę odcinków dróg gminnych na skrzyżowaniach z projektowaną obwodnicą,
- budowę ciągów pieszo-rowerowych,
- budowę dodatkowych jezdni umożliwiających obsługę przyległych działek,
- budowę i przebudowę zjazdów indywidualnych oraz publicznych,
- budowę stanowiska do ważenia pojazdów wraz ze stanowiskiem dla pojazdu kontroli ITD,
- budowę odcinków kanalizacji deszczowej, przepustów oraz rowów odwadniających, rowów infiltracyjnych,
- budowę zbiornika infiltracyjnego,
- wycinkę drzew i krzewów, nasadzenie zieleni,
- wykonanie nowego oznakowania pionowego i poziomego oraz elementów bezpieczeństwa ruchu drogowego.
Planowany termin oddania obwodnicy do użytkowania to I kwartał 2026 roku.