Spis treści
- Audyt w kieleckim MOPR
- Mają zwolnić 100 osób
- Bez porozumienia ze związkowcami
- Władze Kielc: zmiany są konieczne
- Pikieta przed urzędem
Audyt w kieleckim MOPR
W połowie lutego bieżącego roku władze Kielc zapowiedziały przeprowadzenie zwolnień grupowych w Miejskim Ośrodku Pomocy Rodzinie. To efekt audytu, który wykazał, że duża część pieniędzy przeznaczonych na politykę społeczną miasta jest konsumowana przez administrację systemu.
Władze miejskie planują przeprowadzić reorganizację systemu opieki społecznej, między innymi poprzez centralizację wybranych działań oraz utworzenie nowego wydziału polityki społecznej i profilaktyki zdrowotnej. Oszczędności wynikające z tych działań mają wynieść od kilkunastu do kilkudziesięciu procent w różnych obszarach funkcjonowania MOPR. Szczegółowy bilans finansowy ma być znany w przyszłym roku.
Mają zwolnić 100 osób
- Przeprowadzona w toku naszych prac analiza jednoznacznie pokazała konieczność ograniczenia kadry administracyjnej. Dlatego podjęliśmy decyzję, by o połowę zmniejszyć liczbę stanowisk kierowniczych w jednostce. Część osób pożegna się także z pracą w MOPR. W pierwszej kolejności będą to pracownicy, którzy nabyli już uprawnienia emerytalne. W dalszej kolejności pod uwagę będą brane: staż pracy, umowy terminowe oraz opinie kierowników komórek organizacyjnych - informowała prezydentka Kielc Agata Wojda.
Zatrudnienie w MOPR wynosi obecnie 702 osoby, z czego 78 pracowników pełni funkcje kierownicze, 203 urzędnicze, a 421 zajmuje stanowiska pomocnicze. Według władz miasta planowana redukcja etatów ma objąć około 100 osób, w tym głównie pracowników administracyjnych oraz osoby posiadające uprawnienia emerytalne.
Bez porozumienia ze związkowcami
Informacja o planowanych zwolnieniach wywołała mnóstwo kontrowersji. Przewodniczący Międzyzakładowej Organizacji Związkowej NSZZ "Solidarność" Wiesław Koza (kielecki radny PiS) poinformował, że rozmowy ze stroną pracodawcy nie przyniosły oczekiwanego rezultatu. - Nie doszliśmy do porozumienia – pracodawca nie zaakceptował naszych postulatów i żądań – powiedział.
Związkowcy domagali się ograniczenia skali zwolnień o połowę oraz wyższych odpraw dla pracowników niż te przewidziane w Kodeksie pracy.
Władze Kielc: zmiany są konieczne
Zastępca prezydenta Kielc Bartłomiej Zapała potwierdził, że procedura zwolnień grupowych będzie kontynuowana, ponieważ nie osiągnięto porozumienia w terminie. Czas na zawarcie porozumienia upłynął 3 marca. Mimo wcześniejszego uzgodnienia treści dokumentu ze związkowcami nie doszło do jego podpisania.
W tej sytuacji dyrekcja MOPR przyjęła regulamin przeprowadzania zwolnień grupowych, na podstawie którego miasto zamierza realizować redukcję etatów. Władze Kielc przekonują, że zmiany są konieczne dla poprawy efektywności systemu opieki społecznej i zmniejszenia kosztów administracyjnych.
Pikieta przed urzędem
Andrzej Pawlik, rzecznik prasowy Zarządu Regionu Świętokrzyskiego NSZZ "Solidarność", poinformował, że w czwartek 27 marca przed Urzędem Miasta w kieleckim Rynku odbędzie się protest przeciwko zwolnieniom w ośrodku. Ma rozpocząć się o godzinie 14. Protest organizuje MOZ NSZZ „Solidarność” w Skanska SA. Wezmą w nim udział zarówno pracownicy Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie jak również wspierający ich mieszkańcy.
