czujka

i

Autor: powiat poznański

Przestrzegajmy przepisów przeciwpożarowych! Apel Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej

2024-09-02 14:00

Przestrzegajmy przepisów przeciwpożarowych. Świętokrzyscy strażacy apelują. Wszystko po akcji, która wydarzyła się niedawno w w Poznaniu. W pożarze zginęło dwóch strażaków, a wiele osób zostało rannych.

Przestrzegajmy przepisów przeciwpożarowych! Apel Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej

W wyniku tragicznego pożaru, który miał miejsce w Poznaniu, życie straciło dwóch strażaków, a wiele osób zostało rannych. Do wybuchu doszło w piwnicy, co podkreśla konieczność przestrzegania przepisów przeciwpożarowych. Państwowa Straż Pożarna po raz kolejny apeluje o bezwzględne przestrzeganie przepisów przeciwpożarowych. Przypominamy, że zgodnie z obowiązującymi regulacjami, w pomieszczeniach piwnicznych, na poddaszach, strychach oraz w obrębie klatek schodowych i korytarzy nie wolno przechowywać materiałów niebezpiecznych pożarowo. 

Pożar centrum handlowego przy Marywilskiej 44. Strażacy przez wiele godzin gasili szalejący żywioł

Zakaz składowania butli z gazami palnymi

Przepisy jednoznacznie wskazują, że zabronione jest przechowywanie butli z gazami palnymi na nieużytkowych poddaszach, strychach oraz w piwnicach. Na drogach ewakuacyjnych nie wolno również składować materiałów palnych ani umieszczać przedmiotów, które mogłyby zmniejszać ich szerokość lub wysokość. Materiały te nie mogą być także przechowywane w pomieszczeniach technicznych oraz na nieużytkowych poddaszach.

Odpowiedzialność za przestrzeganie przepisów

Za przestrzeganie przepisów przeciwpożarowych odpowiada właściciel, zarządca lub użytkownik obiektu. Należy pamiętać, że brak świadomości dotyczącej obowiązujących wymagań nie zwalnia z odpowiedzialności. Dobrą praktyką jest przeprowadzanie okresowych przeglądów stanu ochrony przeciwpożarowej, np. raz w roku, i usuwanie stwierdzonych nieprawidłowości na bieżąco. Obecnie trwają prace nad wprowadzeniem obowiązku takich przeglądów dla obiektów budowlanych o dużym ryzyku pożarowym.

Obecnie Komenda Główna PSP pracuje nad przepisami, które wprowadzą obowiązek stosowania autonomicznych czujek dymu w mieszkaniach. Sensory wyczulone na tlenek węgla lub dym mogą zapewnić bezpieczeństwo przez kilka lat. Czujki, po wykryciu zagrożenia, sygnalizują je optycznie i dźwiękowo, osiągając natężenie dźwięku około 85 dB, co jest wystarczające, by obudzić śpiących mieszkańców.

Warto pamiętać, że autonomiczne czujki dymu lub czadu mogą uratować zdrowie i życie. Państwowa Straż Pożarna od wielu lat rekomenduje ich stosowanie w domach, a ich montaż jest prosty i nie wymaga użycia narzędzi.