Projekt jest bardzo trudny - przyznaje Robert Kotowski, dyrektor Muzeum Narodowego w Kielcach, którego oddziałem jest wiślicka placówka. - Pracujemy na bardzo cennych, bezcennych wręcz zabytkach. Pracujemy praktycznie na cmentarzysku.
Projekt obejmuje nie tylko modernizacje, ale także prace konserwatorskie i archeologiczne, z wykorzystaniem najnowocześniejszego sprzętu, między innymi georadarów.
- Odkrywamy rzeczy, o których kompletnie nie mieliśmy świadomości, że takie istnieją. Najwięcej jest pochówków. Musimy pamiętać, że Bazylika w Wiślicy osadzona jest na cmentarzysku z różnych epok, od najstarszych tych z wczesnego średniowiecza do XIX wieku - mówi dyrektor.

i
Prace archeologiczne pochłaniają najwięcej czasu, ale nie spowalniają prac modernizacyjnych, czy budowlanych.
- W zakres całej inwestycji wchodzi rekonstrukcja, odtworzenie, czy dosłownie przykrycie kościoła świętego Mikołaja, czyli rekonstrukcja tak zwanego słynnego pawilonu archeologicznego, który będzie nowoczesną, przeszkloną bryłą, dzięki czemu będzie można podziwiać z zewnątrz, wnętrza pawilonu. Cała bazylika będzie otoczona tunelem - tłumaczy dyrektor Kotowski.

i
Koszt inwestycji to ponad 26 mln zł, a jej zakończenie planowane jest na drugą połowę 2021 roku.
-Wierzę, że Muzeum Archeologiczne w Wiślicy stanie się bardzo atrakcyjnym miejscem do zwiedzania, spędzania wolnego czasu. To będzie bardzo nowoczesny oddział, wyposażony w liczne multimedia - mówi Robert Kotowski.

i