Rząd przyjął projekt ustawy o aplikacji mObywatel. Ma przynieść dużo korzyści

i

Autor: Getty Images

Rząd przyjął projekt ustawy o aplikacji mObywatel. Będzie traktowana jak plastikowy dowód osobisty. Jak będzie działała?

2023-02-28 11:24

Rząd na wtorkowym posiedzeniu przyjął projekt ustawy o aplikacji mObywatel. Projektowana regulacja zakłada m.in. zrównanie dokumentu elektronicznego z plastikowym dowodem osobistym.

Premier Morawiecki na konferencji po posiedzeniu rządu zwrócił uwagę, że aplikacja już uprościła im załatwianie codziennych spraw w urzędach. "To, co zrobiliśmy w ciągu ostatnich kilku lat, to rewolucja w dostępie obywateli do różnego rodzaju usług publicznych" - ocenił.

Jakie korzyści z aplikacji mObywatel?

Szef rządu zwracał też uwagę na poszerzający się dostęp do elektronicznych usług urzędowych. Na konferencji wyświetlone zostały też dane, zgodnie z którymi od 2016 roku liczba profili zaufanych wzrosła 40-krotnie - z 400 tys. do ponad 15 mln 760 tys. "To jest skok gigantyczny, to jest różnica, która pokazuje co zrobił rząd Platformy dla usług cyfrowych, dla usług oferowanych Polakom, a co zrobiliśmy my" - skomentował Morawiecki.

Projekt ustawy o aplikacji mObywatel zakłada m.in., że wszystkie dokumenty tradycyjne, jak plastikowe dowody osobiste, prawa jazdy, legitymacje szkolne oraz studenckie będą respektowane w Polsce na równi z dokumentami w aplikacji. Wyjątkiem będzie potwierdzenie tożsamości podczas wnioskowania o nowy dowód osobisty. Cyfrowym dokumentem tożsamości nie będzie można się posłużyć także przekraczając granicę kraju. W tym wypadku wciąż wymagane będzie okazanie dowodu osobistego w formie tradycyjnej lub paszportu.

Można zapłacić online za usługi

Nowa regulacja ma umożliwić jednostkom samorządu terytorialnego i innym pomiotom udostępnianie w mObywatelu lokalnych dokumentów, np. karty mieszkańca miasta czy kart członkowskich, np. klubu seniora, klubu sportowego czy innych.

W ramach mObywatela dostępne będą także usługi e-Urzędu Skarbowego. Możliwe będzie także płacenie online za usługi administracyjne, czyli np. wydanie dokumentów, wniosków czy uiszczanie opłat skarbowych.

W przyszłości aplikacja mObywatel będzie m.in. wysyłała powiadomienia o otrzymaniu zwrotu podatku, dofinansowaniu z gminy czy decyzji o przyjęciu dziecka do przedszkola. Poinformuje także o zbliżającym się terminie ważności dokumentów, takich jak dowód osobisty czy paszport.

Do tej pory zanotowano 9,5 miliona pobrań aplikacji mObywatel.

Przysięga Wojsk Obrony Terytorialnej w Kielcach - zobacz galerię zdjęć:

Plebiscyt Warszawiaki 2022. Bartosz Kańtoch opowiada o kulisach plebiscytu