Spis treści
- Michał Żebrowski w roli głównej
- Zawiłe losy Geralta
- Sceny do "Wiedźmina" także w Świętokrzyskiem
- Kadzielnia, Tokarnia i inne miejsca na planie filmu
- Tam Geralt i Jaskier spotkali Diaboła
- Twórca "Wiedźmina" powróci w Góry Świętokrzyskie?
Film "Wiedźmin" doczekał się premiery w 2001 roku. Reżyserem tego polskiego filmu fantasy jest Marek Brodzki. Powstał na motywach opowiadań Andrzeja Sapkowskiego, polskiego pisarza, specjalizującego się właśnie w pisaniu dzieł fantasy.
Michał Żebrowski w roli głównej
Film wzbudził zainteresowanie widzów, rok później (w 2002) pojawił się też serial telewizyjny o tym samym tytule. W obu przypadkach w tytułową rolę - Wiedźmina Geralta - wcielił się Michał Żebrowski, znany polski aktor. W obsadzie znalazła się plejada wielu innych gwiazd polskiego kina, między innymi:
- Zbigniew Zamachowski – Jaskier
- Grażyna Wolszczak – Yennefer
- Ewa Wiśniewska – Królowa Calanthe
- Jerzy Nowak – Vesemir
- Kinga Ilgner – Renfri
- Andrzej Chyra – Borch Trzy Kawki
- Karolina Gruszka – Morenn
- Anna Dymna – Nenneke
- Daniel Olbrychski - Filavandrel, król elfów
Producentem była firma Heritage, na czele której stał w tamtym okresie Lew Rywin. Wielu współtwórców "Wiedźmina", pracujących w różnych rolach na planie nie ma już wśród nas. W tym gronie jest choćby słynny polski wokalista Grzegorz Ciechowski (Republika, Obywatel GC), który skomponował muzykę do filmu.
Zawiłe losy Geralta
Geralt, tytułowy bohater filmu, zajmował się zwalczaniem potworów, które zagrażały ludziom. Jego życie odmieniło zdarzenie, kiedy ocalił królową Calanthe. Ta, z wdzięczności, zabrała go na swój dwór. Tam spotyka zakutego w stal rycerza zwanego Jeżem a także Ciri - córkę wspomnianej władczyni. Odtąd ich losy zaczęły się wzajemnie ze sobą przeplatać.
Sceny do "Wiedźmina" także w Świętokrzyskiem
Film "Wiedźmin" doczekał się premiery w listopadzie 2001 roku. Sceny do niego kręcono już pod koniec 1999, w różnych znanych i malowniczych częściach Polski, w tym również w naszym regionie. Ekipa filmowa pojawiła się na terenie:
- Kamieniołomu Kadzielnia w Kielcach
- Kamieniołomie w Bolechowicach, położonym na pograniczu gmin Nowiny i Chęciny
- Jeziora szmaragdowego w Wiśniówce w gminie Masłów
- Janaszowa w gminie Zagnańsk
- Parku Etnograficznego Muzeum Wsi Kieleckiej w Tokarni w gminie Chęciny
- Grodowej Góry w Tumlinie w gminie Zagnańsk
Kadzielnia, Tokarnia i inne miejsca na planie filmu
Filmowcy przebywali między innymi na kieleckiej Kadzielni, słynącej z dawnego kamieniołomu, jaskiń oraz amfiteatru.
- Kielecczyzna jest bardzo pięknym regionem i warto o nim opowiadać - przyznaje w rozmowie z kielce.eska.pl Marek Brodzki, reżyser Wiedźmina. On sam w wolnym czasie zajmuje się gospodarstwem z pasieką pszczół w Tumlinie (gmina Zagnańsk). Na co dzień mieszka w stolicy, pracuje w Warszawskiej Szkole Filmowej, ale przyjeżdża również w Góry Świętokrzyskie.
- Planując zdjęcia do filmu wybiera się najczęściej takie miejsca, które znajdują się możliwie jak najbliżej siebie. "Wiedźmin" pokazuje mnóstwo lasów, wąwozów, najpierw z ekipą podróżowaliśmy po kraju i oglądaliśmy różne lokalizacje. Część świętokrzyskich miejsc znałem już wcześniej, bardzo mi się podobały. Kamieniołom Kadzielnia w Kielcach czy np. jezioro szmaragdowe w Wiśniówce mają w sobie jakąś magię. Absolutnie fantastyczny jest skansen Muzeum Wsi Kieleckiej w Tokarni. W ostatnich latach kręciłem sceny do filmu "Ożywione obrazy" i właśnie w tym Parku Etnograficznym nagrywaliśmy moment wjazdu marszałka Józefa Piłsudskiego do Kielc w czasie I wojny światowej - opowiada Marek Brodzki.
Tam Geralt i Jaskier spotkali Diaboła
Reżyser dodaje, że w pobliżu jego działki oraz kościoła w Tumlinie znajduje się Grodowa Góra, licząca 395 metrów nad poziomem morza. To miejsce z kamiennymi kręgami jest owiane legendami, przed wiekami było symbolem kultu pogańskiego. Tam również powstała część scen do "Wiedźmina".
- Bardzo dużo scen powstało w kamieniołomie w Bolechowicach, na południe od Kielc. Tam mieliśmy prawdziwie "wiedźmiński" klimat - wspomina Marek Brodzki.
W Tokarni powstawały na przykład sceny, gdzie Geralt i Jaskier spotkali Diaboła. Z kolei sceny z młodości "Wiedźmina" nagrywano głównie w Bolechowicach. - Na tworzenie całego filmu poświęciliśmy 168 dni zdjęciowych, z czego około półtora miesiąca do dwóch przebywaliśmy tylko w świętokrzyskim - opowiada reżyser.
Twórca "Wiedźmina" powróci w Góry Świętokrzyskie?
Część z miejsc, które wykorzystali twórcy "Wiedźmina", na przełomie lat odwiedzali też producenci innych filmów. Zalicza się do nich najczęściej Park Etnograficzny w Tokarni.
- To wiejska sceneria, z której strony nie ustawilibyśmy kamery, to zawsze mamy jakąś fajną opcję. Dodajmy, że dziś znacznie szybciej można tam dojechać, bo jest już trasa ekspresowa łącząca Warszawę z Krakowem. Myślę, że ja również powrócę kiedyś do świętokrzyskiego z filmowym projektem. Lubię tworzyć takie z wątkami historycznymi, dawnymi kostiumami, związane z kreowaniem pewnej magii. Już myślę o serialu czy filmie dotyczącym XIX wieku, niewykluczone, że sceny do niego mogłyby powstać na Kielecczyźnie - mówi Marek Brodzki, nie zdradzając na razie żadnych szczegółów.
Więcej o dziełach, które powstawały w Tokarni przeczytacie tutaj:
Jeśli chodzi o "Wiedźmina", sceny do filmu powstawały również w innych, malowniczych częściach Polski, choćby w Karkonoszach, okolicach Malborka, na zamkach w Czersku, Ogrodzieńcu
W galerii zdjęć poniżej znajdziecie galerię zdjęć z kręcenia scen do filmu "Sami swoi. Początek" w reżyserii Artura Żmijewskiego.
Czytaj również:
- TOP 10 popularnych filmów i seriali, które nagrywano w Świętokrzyskiem. Wspominamy najsłynniejsze produkcje
- "Scyzoryk", muzyk czy poseł Liroy? Powstał film o Liroyu, jest data premiery! Zobacz zwiastun
- Piękna klimatyczna wieś w Górach Świętokrzyskich. Przyjeżdżają tu Niemcy, Holendrzy, Belgowie
