Spis treści
Most Herbski w Kielcach to ważny obiekt, łączący centrum miasta z osiedlem Herby. Interwencja dotyczy konkretnie jego części na wysokości ulicy Mielczarskiego, w pobliżu torów kolejowych.
Schody zniszczone, barierki zżera rdza
Z mostu można zejść schodami najpierw na teren obok szlaku PKP, kilkadziesiąt metrów dalej zaczyna się już wspomniana ulica Mielczarskiego. Reporter serwisu kielce.eska.pl był na miejscu. Stan tej części obiektu faktycznie pozostawia wiele do życzenia. Podłoże schodów jest zniszczone, barierki zżera rdza. Ten widok z estetyką nie ma nic wspólnego. Czy tak powinna wyglądać część jednego z najważniejszych obiektów dla komunikacji w Kielcach?
Warto dodać, że przed laty miasto wykonało w tym rejonie dużą inwestycję - tak zwany Węzeł Żelazna. Roboty drogowe objęły wówczas między innymi ulicę 1 Maja, wiadukty łączące śródmieście (rondo imienia Gustawa Herlinga-Grudzińskiego) z osiedlem Herby. Węzeł w tym ważnym rejonie Kielc, w różnych etapach powstawał w latach 2010-13. Mosty służą kierowcom, pieszym. Słuchacze Radia ESKA i czytelnicy portalu kielce.eska.pl pytają jednak wymownie, czy po latach od dużej inwestycji drogowcy już zapomnieli o stanie schodów?
Zarząd dróg: brakuje pieniędzy
Uwagi te i pytania przekazaliśmy Miejskiemu Zarządowi Dróg.
- Na bieżąco monitoruje stan obiektów znajdujących się w naszym utrzymaniu. Dotyczy to również schodów prowadzących z wiaduktu na ul. 1-go Maja do Mielczarskiego. Ich estetyka faktycznie uzasadnia potrzebę choćby ich odmalowania. Prace takie nie zostały ujęte w planach na 2025 rok, przede wszystkim z uwagi na ograniczone możliwości finansowe jednostki - mówi Marcin Januchta, rzecznik prasowy Miejskiego Zarządu Dróg w Kielcach.
Zaznacza on przy tym, że w przypadku pozyskania dodatkowych pieniędzy, np. ze źródeł zewnętrznych lub w przypadku pojawienia się oszczędności na innych inwestycjach, drogowcy postarają się wrócić do tematu. Jednocześnie chcę podkreślić, że o ile stan estetyczny schodów może zdaniem użytkowników nie spełniać oczekiwań, to pod kątem technicznym nie stanowią zagrożenia dla bezpieczeństwa zdrowia i życia osób korzystających z tego zejścia.
Oto najkrótsza ulica w Kielcach - zobacz galerię zdjęć poniżej.