Góra Bukowa. Grzegorz Szlefarski

i

Autor: Facebook/Grzegosz Szlefarski Przewodnik Grzegorz Szlefarski na Górze Bukowej, którą odwiedzą uczestnicy rajdu.

Turystyka

Ślady morza na turystycznej trasie pod Kielcami! Te miejsca warto zobaczyć podczas barbórkowego rajdu

2024-12-03 5:59

Pozostałości po dewońskim morzu i pracy dawnych hutników - między innymi takie miejsca będą mogli obejrzeć turyści podczas Miedzianogórskiego Rajdu Barbórkowego, który odbędzie się w sobotę 7 grudnia.

Spis treści

  1. Plan Miedzianogórskiego Rajdu Barbórkowego
  2. Poczęstunek i śpiewanie
  3. Przewodnik: każdy da radę

Uczestnicy wyprawy wystartują o godzinie 8.30 sprzed Urzędu Gminy w Miedzianej Górze w powiecie kieleckim. Do udziału zaprasza tamtejszy wójt Damian Stawski, przewodnikiem będzie Grzegorz Szlefarski. Trasa liczy 12 kilometrów. Finał około 14.00, także przed urzędem.

Plan Miedzianogórskiego Rajdu Barbórkowego

W programie wycieczki znalazły się:

  • Spacer przez malownicze Wzgórza Kostomłockie – ślady dewońskiego morza i szybów gwarków z XIII wieku.
  • Przystanek przy kaplicy na Górze Jana z ciekawymi opowieściami o geologii i historii regionu.
  • Dolina Sufragańca i historia hutnicza w tle.
  • Skały z korzeniami pierwszych roślin lądowych na Górze Trójecznej.
  • Miejsca pamięci bohaterów związanych z Miedzianą Górą.

- Wyruszamy sprzed Urzędu Gminy w Miedzianej Górze, następnie wędrujemy przez malownicze Wzgórza Kostomłockie stąpając po pozostałościach dewońskiego morza i szybów gwarków, którzy od XIII wieku poszukiwali tutaj galeny. Podziwiamy piękną panoramę i zmierzamy do kaplicy na Górze Jana, gdzie wsłuchamy się w opowieść o wybitnym kieleckim geologu Włodzimierzu Kondakim i będziemy mieli możliwość zakupić książkę o Kostomłotach autorstwa pani Małgorzaty Syski - plan wyprawy rozwija na swojej stronie na Facebooku świętokrzyski oddział Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego. 

Poczęstunek i śpiewanie

W drodze powrotnej, przez Górę Skałkę, rajdowicze odwiedzą miejsce upamiętniające tragiczne losy rodziny Sochów oraz Stanisława Sochy ps. Czarny – niezłomnego bohatera lokalnej historii. Wędrówka zakończy się pod Górą Bukową, gdzie można będzie zobaczyć XVII-wieczne pole górnicze - zapowiada Urząd Gminy Miedziana Góra, który jest jednym ze współorganizatorów wycieczki.

- Na zakończenie – ciepły poczęstunek i wspólne śpiewanie turystycznych piosenek. To idealny sposób na aktywne spędzenie czasu i odkrywanie uroków Miedzianej Góry - informuje wójt Damian Stawski na swojej stronie na Facebooku.

Przewodnik: każdy da radę

Oprócz Urzędu Gminy i wójta organizatorami oraz współorganizatorami rajdu są: Centrum Sportu Turystyki i Rekreacji Miedziana Góra, Grzegorz Szlefarski i Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze - Oddział Świętokrzyski w Kielcach. Jak dodają, jest to przygoda śladami historii oraz natury.

Chętni mogą wziąć udział w rajdzie za darmo, nie ma zapisów. Trasa jest łatwa, każdy da radę ją pokonać. Można poznać wiele ciekawostek, na zakończenie na wszystkich czeka zabawa - zapowiada Szlefarski.

Lubicie morsowanie i zimowe kąpiele? Oto najpopularniejsze miejsca w województwie świętokrzyskim - zobacz w galerii zdjęć poniżej.

Świętokrzyskie. "Kielecki Brodway" doczeka się przebudowy
Kielce Radio ESKA Google News
Autor:
QUIZ. Jak dobrze znasz Chęciny w Świętokrzyskiem? Sprawdź swoją wiedzę
Pytanie 1 z 10
W którym powiecie znajduje się obecnie gmina Chęciny?