Tego dnia, w skansenie będzie można poczuć atmosferę jaka panowała w wiejskiej chałupie w okresie jesienno-zimowym. Będzie to możliwe dzięki licznym pokazom i warsztatom w wykonaniu twórców, zespołów ludowych i obrzędowych.
Jesienne atrakcje w Muzeum Wsi Kieleckiej
Na dużej scenie zobaczymy pełne humoru przedstawienia teatralne mówione gwarą: „Międlenie lnu” w wykonaniu Wzdolskich Kołowrotków oraz „Cuda i dziwy w kakuński chałupie”, które zaprezentują Śwarne Kakonianki. Znakomita gawędziarka Ewa Siudajewska i Władysław „Ptosek” Pedrycz przeprowadzą lekcje z gwary świętokrzyskiej. Na podwórzu w chałupie ze Ślęzan zobaczymy pokazy : kiszenia kapusty (Wincentowianie) oraz darcie pierza i przędzenia na przęślicy (KGW Korytniczanki).
Jak zapowiada Muzeum Wsi Kieleckiej, w sektorze małomiasteczkowym odbędą się warsztaty i pokazy: wycinankarstwa w wykonaniu Lucyny Kozłowskiej oraz rzeźby ludowej, które poprowadzi Andrzej Kozłowski.
Pieczenie ziemniaków i koncerty w Tokarni
Na stoisku Koła Gospodyń Wiejskich Kowalanki znakomite twórczynie ludowe nauczą podstaw plastyki obrzędowej (bibułkarstwo). KGW Bebelno udowodni podczas warsztatów, że jesienne wianki mogą być tak samo urokliwe jak te wykonane latem. Opowiemy jak wyglądało dawniej wesele (warsztaty z obrzędowości „Wesele wójtowej córki”).
Na polu przed wiatrakiem z Grzmucina zostaną rozpalone ogniska, w których upieczemy dla Państwa ziemniaki. W chałupie ze Złotnik będzie można skosztować podpłomyków, które w trakcie wydarzenia upiecze Aleksandra Imosa.
Na dużej scenie wystąpią znakomite zespoły ludowe: Bolechowiczanie, Wincentowianie, Piekoszowianie oraz Axis Band. Wydarzenie rozpocznie o godzinie 11.00 msza św. przed kościołem z Rogowa.