Smartfony przyciągają kleszcze

i

Autor: Pixabay

Smartfony przyciągają kleszcze! Przeprowadzono na ten temat badania

2022-07-07 9:23

Lato to czas, w którym mocno uaktywniają się kleszcze. Wybierając się na spacer do lasu czy parku, należy odpowiednio się ubrać, ale to nie wszystko. Te małe nosiciele boreliozy przyciągają promieniowanie elektromagnetyczne, charakterystyczne dla telefonów komórkowych. Warto zatem przed przechadzką na łonie natury zostawić komórkę w domu.

Polsko-słowacki zespół naukowców sprawdził wpływ pola elektromagnetycznego na zachowanie kleszczy. Obserwowano reakcję ponad 300 osobników poddanych działaniu takiego pola o częstotliwości 900 MHz, czyli takiego, jakie wytwarzają komórki. Pajęczaki chętnie zmierzały do obszaru, w którym występowało to pole. Reakcja insektów na promieniowanie jest prawdopodobnie związana z posiadaniem przez kleszcze zmysłu magnetycznego.

Wybierając się do miejsca, gdzie mogą bytować kleszcze, warto założyć spodnie z długimi nogawkami i bluzki z długim rękawem. Najlepiej ze śliskiego materiału, po którym kleszcz się zsunie. Możemy też zastosować środki, które odstraszą te pajęczaki.

Na nosicieli boreliozy szczególnie narażone są zwierzęta, ze względu na ich wysoką temperaturę. Wybierając się na spacer do lasu z psem warto zadbać o bezpieczeństwo czworonoga poprzez użycie odpowiedniego preparatu, bądź obrożę odstraszającą kleszcze.

Sezon na kleszcze.Jak bezpieczne wyjąć kleszcza?

QUIZ. Czwartkowy test z geografii. Pytamy o szczegóły we flagach. Bijemy brawo za 10/15

Pytanie 1 z 15
Na początek coś łatwego. Jakie barwy ma flaga Polski?